Darmowe badania profilaktyczne dla dzieci z Jeleniej Góry

0
849

W jeleniogórskim szpitalu rusza akcja profilaktyczna „Oczka, plecki i spokojna głowa”. W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych, ortopedycznych i konsultacji psychologicznych. W najbliższą sobotę, 26 czerwca na terenie Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej odbędą się pierwsze badania okulistyczne i konsultacje z psychologiem. Konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rejestracja dziecka. 

Okres pandemii odcisnął swoje piętno na dzieciach i młodzieży. Zewzględów bezpieczeństwa musiały pozostać w domach, znacząco ograniczyć aktywność fizyczną i przejść na naukę zdalną. Przed ekranami komputera, telefonu czy telewizora spędzali długie godziny. To wszystko negatywnie wpłynęło na ich zdrowie fizyczne. Niestety, ucierpiała na tym nie tylko postawa ciała, ale też bardzo ważny narząd – oczy. Skutkiem jest pogorszenie widzenia i wady wzroku. Do tego dochodzą także  pogłębione wady postawy i problemy z kręgosłupem oraz osłabione mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków, które mają największy wpływ na sylwetkę dziecka. Zauważyć można także wzmożone problemy natury emocjonalnej. Dlatego też w jeleniogórskim szpitalu zorganizowano bezpłatną akcję badań profilaktycznych. Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest dyrektor jeleniogórskiej placówki.

– Podczas wielu, długich i trudnych dni pandemii ucierpiało zdrowie naszych dzieci, o które teraz należy szczególnie zadbać, troszcząc się jednocześnie o ich przyszłość. Nieprawidłowości w postawie, bóle pleców czy pogarszający się wzrok to najczęstsze problemy fizyczne. Długotrwała izolacja odcisnęła także piętno w sferze emocjonalnej. W odpowiedzi na te ważne potrzeby, zorganizowaliśmy akcję profilaktyczną „Oczka, plecki i spokojna głowa”, aby pomóc jak największej liczbie dzieci z regionu. Wspólnie ze specjalistami ortopedii, okulistyki i psychologii zadbamy o zdrowie fizyczne najmłodszych i zatroszczymy się o kondycję psychiczną. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież wraz z rodzicami na bezpłatne badania. – mówi lek. med. Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. 

W ramach akcji, przeprowadzone zostaną bezpłatne badania okulistyczne, ortopedyczne, a także konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia z Jeleniej Góry. Po badaniach, lekarze specjaliści z jeleniogórskiego szpitala zaproponują drogę ewentualnego leczenia i odpowiedniej rehabilitacji lub skierują na dalsze, pogłębione badania.

Na badanie wymagana jest wcześniejsza rejestracja dziecka pod nr telefonu: 602622731 przez rodzica lub opiekuna prawnego. Zapisy trwają do piątku 25 czerwca 2021 r. w godzinach od 8.00-15.00. Kolejne badania organizowane będą w wyznaczone dni, o których jeleniogórski szpital będzie z wyprzedzeniem informował na swojej stronie internetowej i na profilu Facebook.