Dwanaście dolnośląskich firm rozwijających się w różnych branżach, m.in. zajmujących się innowacyjnymi aplikacjami, dronami, czy produkcją regionalnych wyrobów spożywczych uczestniczyli w misji gospodarczej w Seulu zorganizowanej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Kore Południowa podbija nie tylko świat, ale także i Polskę. Firmy takie jak Samsung, LG czy Hyundai nie są nikomu obce. Republika Korei jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce. W 2021 r. obroty handlowe między Polską a Republiką Korei wyniosły 7,7 mld USD, co oznacza wzrost o 19% w porównaniu do 2020 r. Współpracę dwustronną w tym obszarze charakteryzuje jednak wysoka nadwyżka po stronie południowokoreańskiej, która w 2021 r. wyniosła ok. 5,5 mld USD.
“Współpraca polsko-koreańska na polu gospodarczym rozwija się bardzo dynamicznie. Widać coraz większe zainteresowanie Koreą wśród polskich przedsiębiorców, dlatego jako Samorząd Województwa dajemy im realną możliwość, by mogli nawiązać kontakty i współpracę z koreańskimi przedsiębiorcami. Dzięki projektowi Going Global mają oni szansę zapoznania się z rynkami i biznesami spoza naszego kraju, a dla nas jest to bardzo dobra promocja Dolnego Śląska poza granicami Polski” – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Dolnośląscy przedsiębiorcy, którzy pojechali na misję gospodarczą do Seulu w ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” mieli okazję bliżej zapoznać się z biznesem w Korei. Podczas spotkań prezentowali swoje produkty oraz nawiązywali nowe kontakty i znajomości biznesowe.
“Dolnośląscy przedsiębiorcy pojechali do Seulu, by w ramach projektu Going Global szukać nowych rynków zbytu w Republice Korei. Wcześniejsze misje gospodarcze poprowadziły m.in. do Tokio, Miami, Monachium czy Dubaju. Wszystkie te delegacje umożliwiają naszym przedsiębiorcom promocję ich działalności oraz podjęcie współpracy z zagranicznymi firmami. To bardzo ważne, bo na Dolnym Śląsku mamy wiele firm, których produkty i usługi są ciekawe, innowacyjne i niekiedy unikatowe. Chcemy pokazywać je światu” – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.
O tym jak wyglądają spotkania biznesowe w Korei opowiedział przedsiębiorcom Piotr Ostaszewski – Ambasador RP w Republice Korei.
“W kulturze koreańskiej, a zatem i w biznesie nigdy nie mówi się „nie”. Biznes dla obcokrajowca nie znającego tutejszych zwyczajów i zasad to trudna, ale do pokonania, sztuka” – wyjaśnia Piotr Ostaszewski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Korei.
Ambasador podkreślał także, że niezwykle ważne są negocjacje, na które trzeba być dobrze przygotowanym i mieć jasno wytyczony cel. Trzeba być też niezwykle cierpliwym, gdyż rozmowy z partnerami to żmudny proces. O tym na jakie produkty jest obecnie zapotrzebowanie w Korei i jakie przedsiębiorstwa mają największe szanse na podbicie rynku koreańskiego opowiedziała przedsiębiorcom Anna Łagodzińska z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Seulu:
“Na pewno przedsiębiorcy reprezentujący branżę spożywczą powinni próbować zawalczyć o koreański rynek. Mamy wiele w tej kwestii do zaoferowania Koreańczykom, chociażby doskonałe produkty mleczarskie, czy różnego rodzaju przekąski. Wiele na to wskazuje, że już niedługo będziemy mogli także eksportować do Korei nasze mięso” – mówi Anna Łagodzińska.
Podczas jednego ze spotkań dolnośląscy przedsiębiorcy mieli także okazję zaprezentować swoje produkty i usługi przewodniczącemu Stowarzyszenia KOIMA, Panem BYUNG-KWAN KIM. KOIMA to Koreańskie Stowarzyszenie Importerów, które posiada swoją ogólnoświatową sieć przedstawicielstw (KOIMA Worldwide Network), składającą się z 21 honorowych prezesów oddziałów w różnych regionach świata. KOIMA Worldwide Network ma na celu przyspieszenie wymiany informacji handlowych oraz jest bramą do koreańskiego rynku dla zagranicznych dostawców.
“Każda taka misja gospodarcza daje możliwość naszym przedsiębiorstwom na jeszcze większy rozwój i wyjście poza granice naszego kraju. Nawiązywanie kontaktów biznesowych z Koreańskim Stowarzyszeniem Importerów może być dla nich początkiem nowej drogi w budowaniu wzajemnych relacji. Jestem pod wrażeniem tego jak dobrze zaprezentowały się nasze firmy, wierzę, że uda im się nawiązać owocną współpracę z partnerami z Korei” – mówi Marek Obrębalski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Misja gospodarcza zorganizowana została w ramach programu “Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”. Jednym z głównych celów projektu jest krajowa oraz międzynarodowa promocja gospodarcza dolnośląskich przedsiębiorstw. Korea Południowa to już ostatnia destynacja w ramach tej edycji projektu. Wcześniej dolnośląscy przedsiębiorcy mieli okazje promować swoje firmy m.in. w Japonii, Dubaju czy USA.
źródło: UMWD
O Nas
W świecie zdominowanym przez ruchome obrazy, umiejętne opowiedzenie historii to klucz do sukcesu. Zrozumienie potrzeb widza, odpowiedni dobór medium oraz kreatywny proces produkcyjny pozwala nam osiągać zamierzone cele.