Dolny Śląsk- znajdź swoją trasę !

0
753

Dolny Śląsk – znajdź swoją trasę!” – to hasło nowej kampanii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która rusza od pierwszego października. Akcja ma na celu promocję turystyki rowerowej w regionie.

W ramach kampanii powstanie seria spotów promujących aktywną turystykę oraz najpiękniejsze miejsca Dolnego Śląska. Spoty już od października zobaczyć będzie można w telewizji Polsat, w dolnośląskich kinach, w pociągach Kolei Dolnośląskich oraz w social mediach. Pojawią się także inspiracje dla różnych grup turystów, wywiady z gwiazdami sportu oraz seria artykułów na temat szlaków rowerowych w regionie. 

Dolny Śląsk to bogactwo tras rowerowych – dla mniej i bardziej doświadczonych cyklistów, zarówno na nizinach, jak i w górskim terenie. Poprzez tę kampanię chcemy pokazać potencjał naszego regionu i zachęcić do odkrywania jego uroków z perspektywy dwóch kółek” – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Rowery górskie, szosowe, turystyczne, e-bike, tandemy, cargo, handbike – wybór jest ogromny, podobnie jak wachlarz osób, które na nich jeżdżą. Istotnym elementem kampanii Dolny Śląsk – znajdź swoją trasę jest jej drugi przekaz: RÓWNI W PASJI, podkreślający, że rowery to ekologiczny sposób przemieszczania się, ale i pasja dla każdego – dlatego w spotach prezentowane są osoby z każdej kategorii wiekowej: od dzieci po seniorów, osoby z niepełnosprawnościami, osoby uprawiające sport zawodowo i amatorsko. Na Dolnym Śląsku każdy z nich znajdzie bowiem swoją trasę.  

„Na rowerowych trasach Dolnego Śląska coraz częściej spotkać możemy osoby z różnorakimi niepełnosprawnościami. Dla nich turystyka i rekreacja są także bardzo ważną formą rehabilitacji i aktywizacji. To tylko potwierdza, że niepełnosprawność nie jest żadną barierą w realizacji pasji czy marzeń” – podkreśla Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych

Długość szlaków rowerowych na Dolnym Śląsku szacowana jest na 8000 km. Ponad 200 pomysłów na rowerowe wycieczki o różnym stopniu trudnościmożna znaleźć na stronie internetowej rowerem.info oraz w aplikacji mobilnej Dolny Śląsk rowerem (dostępnej na telefony z Androidem), w której znajdują się trasy wraz z opisami oraz zdjęciami. 

Wybór tras rowerowych w regionie jest ogromny. To tutaj znajduje się, m.in. Singletrack Glacensis największa sieć singletracków (wąskich, jednokierunkowych ścieżek) w Europie! Trasy przebiegają przez malowniczą Kotlinę Kłodzką (Glacensis to jej łacińska nazwa). 

Z nizinnych i równinnych rejonów Dolnego Śląska na rajdy rowerowe godne polecenia są Dolina Baryczy z największym kompleksem stawów rybnych w Europie czy największy kompleks leśny w Polsce – Bory Dolnośląskie z ciekawymi trasami wokół Bolesławca, którymi dojechać można do zamków – Kliczkowa oraz Grodźca.

Turyści udający się na zwiedzanie Zamku Książ mogą skorzystać z propozycji wycieczki wokół Książańskiego Parku albo na dwóch kółkach zdobyć Chełmiec, szczyt Gór Wałbrzyskich.

Na południu na żądnych wrażeń cyklistów czekają wyzwania Gór Sowich, Izerskich i Karkonoszy. Do turystyki rowerowej doskonale nadają się również tereny Gór i Pogórza Kaczawskiego – niewielkie wzniesienia nie powinny sprawić problemów amatorom jazdy na rowerze, a powulkaniczne krajobrazy z ciekawymi formacjami, jak Organy Wielisławskie, to raj dla wszystkich, których interesuje naturalne dziedzictwo kraju. #ZnajdźSwojąTrasę.

 UMWD