Dorota Miśkiewicz & Yarosh Organ Trio- Gala Festiwalowa 26. MFF ZOOM- ZBLIŻENIA

0
351

Tegoroczną Galę Finałową 26. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA uświetni koncert wyprodukowany specjalnie przez festiwal, który odbędzie się już 11 marca o godzinie 19.00.

https://zoomfestival.pl/portfolio-item/dorota-miskiewicz-yarosh-organ-trio-przeboje-muzyki-filmowej/

Podczas premierowego wydarzenia usłyszymy znane utwory z polskich i zagranicznych filmów, takie jak: „Przed nocą i mgłą” z filmu „07 zgłoś się”; „Dziecko Rosemary” i „Dwaj ludzie z szafą” (reż. Roman Polański); „Na pierwszy znak” – wykonywany niegdyś przez Hankę Ordonównę”; „Oj, kot” śpiewany przez Romana Polańskiego w filmie „Zemsta” w reż. Andrzeja Wajdy i wiele innych.

DOROTA MIŚKIEWICZ – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana jest Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce w 2021 r. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama Dorota znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku.

To z jej inicjatywy powstał m.in. bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.

Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „UmPincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta „Caminho”, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

YAROSH ORGAN TRIO – grupa perkusisty, Przemysława Jarosza, który po wielu latach współpracy z czołowymi artystami w Polsce, postanowił zaprezentować własną muzykę. Repertuar tria to pełen wachlarz barw i nastrojów, które wspólnie tworzą monolityczną w swym charakterze opowieść. W 2016 r. trio nagrało debiutancki album. , a w 2018r.  kolejny. Drugi krążek – „Alterakcje”, wydany w 2018 roku, uświetniła swoim udziałem wokalistka Katarzyna Mirowska. Najnowsza aktywność zespołu to współpraca z wybitnym pianistą Dominikiem Wanią, z którym muzycy w 2021 r. nagrali album „Progressive Synthesis”. 27 stycznia 2023 swoją premierę będzie miała płyta „Żyj kolorowo” nagrana z jazzowym zespołem wokalnym THE SOUND PACK. Zamieszczone na albumie polskie przeboje będzie można usłyszeć podczas koncertu, który odbędzie się w ODK już 25.01.2023 o godz. 19:00.

Skład zespołu:

Przemysław Jarosz (perkusja) – muzyk, kompozytor związany z wrocławskim środowiskiem jazzowym od początku studiów na tamtejszej Akademii Muzycznej w 1999 r. W czasie studiów finalista wielu konkursów i laureat kilku nagród zespołowych i indywidualnych. Współpracował z szeregiem czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Krystyna Stańko), występując na większości polskich festiwali jazzowych.

Kajetan Galas (organy Hammonda) – organista, pianista, absolwent klasy fortepianu jazzowego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, studiował również w ArtEZ Enschede w klasie Organów Hammonda. Laureat pierwszego miejsca w kategorii organy według ankiety krytyków magazynu Jazz Forum w 2020 roku, oficjalny artysta Hammond Polska i Hammond Europe. Laureat konkursów jazzowych m.in. Blue Note Jazz Competition, Jazz nad Odrą, Azoty Tarnów International Jazz Contest, Novum Jazz Festival, Krokus Jazz Festival. Nagrał siedem długogrających albumów muzycznych wydanych na płytach CD.

Tomasz Pruchnicki (saksofon) – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie saksofonu Janusza Brycha. Laureat wielu nagród, m.in.: nagroda indywidualna jako solista „Jazz Juniors”, Kraków 2001, z Big Bandem AM dwukrotnie zdobywa Grand Prix festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2002,2003), laureat nagrody specjalnej za aranżację „Jazz nad Odrą 2004” we Wrocławiu. W roku 2015 nakładem wytwórni JBRecords ukazuje się płyta Kwartetu Tomasz Pruchnickiego pt. „Gnomonika”. Współpracował m.in z takimi artystami jak : Leszek Możdżer, Nikola Kołodziejczyk, Tadeusz Sudnik, Hans van Koolwijjk, Zbigniew Namysłowski, Eryk Kulm, Piotr Wojtasik, Robert Majewski, Artur Lesicki,  Dominik Wania Jacques Kuba Seguin (CA).

To wydarzenie, którego nie można przegapić!