Druga odsłona wystawy “Urszula Broll. Atman znaczy Oddech”

0
862

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Fundacja Katarzyny Kozyry w Warszawie  serdecznie zapraszają  na drugą odsłonę wystawy  “Urszula Broll. Atman znaczy Oddech” której otwarcie odbędzie się  w 21 maja ( piątek)) 2021r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum przy ul. J. Matejki 28.

Retrospektywa malarstwa Urszuli Broll w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze to opowieść o życiu oraz kompletny przegląd twórczości tej niezwykłej Artystki.

Początki działalności artystycznej Urszuli Broll (1930–2020) przypadły na trudne lata powojenne. Artystka nigdy jednak nie tworzyła na zamówienie komunistycznych władz.

Tytułowy atman (z sanskrytu duch, oddech) pojawił się w twórczości Broll w 1967 roku i wiąże się z działalnością katowickiej Grupy Oneiron. W pracowni, którą artystka prowadziła z mężem Andrzejem Urbanowiczem, powstało w latach 60. XX wieku laboratorium eksperymentów duchowych i artystycznych. Dyskutowano tam o filozofii, religii, magii ,okultyzmie i gnozie.

W latach 80. XX wieku Broll, podążając za wspólnotą buddyjską, zamieszkała w Przesiece w Karkonoszach. Nazwała ją miejscem odnalezionym. W domu na wzgórzu, w otoczeniu dzikiego ogrodu, tworzyła obrazy medytacyjne, barwne mandale i misterne czarno-białe rysunki tuszem. Malowała pejzaże gór, które nazywała stanami emocjonalnymi. W spokoju i ciszy artystka oddawała się medytacjom i tam odnalazła równowagę duchową. Malarstwo Urszuli Broll, odległe od sztuki rozumianej jako wytwarzanie obiektów, ewoluowało w kierunku, który artystka nazwała: sztuka jako joga.

Ekspozycja jest dla odbiorców okazją do wyciszenia się. Mandale artystki budzą rodzaj pozbawionej niepokoju tęsknoty. Wywołują przemyślenia na temat relacji człowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości.

Kurator wystawy: Janina Hobgarska/Fundacja Katarzyny Kozyry