Forum Ekonomiczne: pierwsze nagrody rozdane, zapadły też ważne decyzje dla Dolnoślązaków

0
825

We wtorek podczas XXX Forum Ekonomicznego marszałek Cezary Przybylski wraz z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką oraz zaproszonymi gośćmi ogłosili zwiększenie budżetu  dla planowanego pilotażowego programu wymiany kopciuchów dla budynków wielorodzinnych i lokali mieszkalnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Od października do rozdania będzie aż 20 mln zł. Podczas uroczystej gali wręczono także pierwsze Nagrody Forum Ekonomicznego.

“Zwiększyliśmy planowany budżet działania z 15 do 20 mln zł, ponieważ wprowadziliśmy dodatkowe preferencje dla budynków zlokalizowanych na terenach gmin graniczących z Republiką Czeską. Mieszkańcy tych właśnie gmin będą mieli szansę na wyższe dotacje, czyli większą o dziesięć punktów procentowych intensywność dofinansowania” – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dolnośląski pilotaż prowadzony będzie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Planowany jest on na lata 2021 – 2024.

Podczas gali rozdano pierwsze Nagrody Forum Ekonomicznego: Firma Roku 2020, Nagroda Gospodarcza SGH i Nagroda Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie.

Tytuł Firmy Roku 2020 otrzymała spółka KGHM Polska Miedź. Nagrodę prezesowi zarządu KGHM Polska Miedź, Marcinowi Chludzińskiemu, wręczył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który werdykt uzasadnił tym, że KGHM to firma, która od 60 lat buduje markę Polski na całym świecie. Wicepremier podkreślił także, że większość wydobycia w spółce odbywa się w naszym kraju, co świetnie napędza polską gospodarkę. Strategia KGHM to ekologia, zrównoważony rozwój i przemysł 4.0, co jest niezwykle cenne w kontekście europejskich dążeń do niskoemisyjnej i nowoczesnej gospodarki.

Tegoroczną Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej z rąk rektora uczelni, dra hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH odebrał jeden ze współzałożycieli i prezes Grupy Maspex, Krzysztof Pawiński. Grupa jest właścicielem wielu marek produktów spożywczych takich, jak napoje, makarony, przetwory, napoje herbaciane, soki, precle, krakersy i wiele więcej. Spółka zatrudnia łącznie 8 tys. pracowników z czego 6 tys. w polskich zakładach produkcyjnych. Zdaniem kapituły tej nagrody Krzysztof Pawiński, to człowiek niezwykle zaangażowany w zadania spółki, idealny lider – umie zachęcić i zainspirować ludzi do działania, a także nie boi się wyzwań i trudnych decyzji.

Trzecim wyróżnieniem, przyznanym podczas wtorkowej gali, była Nagroda Prezydenta Wrocławia – Biznes odpowiedzialny Społecznie. W tej kategorii wyróżnione zostały firmy: BSH, 3M i Techland. Prezydent Jacek Sutryk decyzję argumentował tym, że te spółki wykazały się odpowiedzialnością, solidarnością i chęcią niesienia pomocy w trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa. Nagrody odebrali prezes zarządu BSH w Polsce Konrad Pokutycki, dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej Radosław Kaskiewicz oraz w imieniu spółki Techland – prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Magdalena Okulowska. Laureaci wyróżnienia dedykowali pracownikom swoich spółek. Zapewnili także, że ich firmy nadal pozostaną na wysokim poziomie zaangażowania we współpracę i wspierania lokalnych społeczności.

Drugi dzień Forum Ekonomicznego rozpoczął się debatą pt. „Wyzwania epoki pokowidowej”. Jego uczestnicy zastanawiali się, jak odpowiedzieć na pytania i wątpliwości, jakie zrodziły się wraz z doświadczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. W środę w Karpaczu poruszane są także tematy związane m.in. z budowaniem dobrego wizerunku Polski za granicą, sprawiedliwą transformacją  i zrównoważonym rozwojem, polityką rodzinną czy cyfrową gospodarką.