Galeria BWA zaprasza na wystawę

0
658

20 maja (piątek) o godz. 17.00 w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Sebastian Krzywak. Znikanie. oraz spotkanie z samym artystą.

W pracach Sebastiana Krzywaka w naturalny sposób przenikają się dwa oddzielone od siebie światy: świat programów graficznych i materii malarskiej. Można by pokusić się, za Przemkiem Sowińskim, o określenie twórczości Krzywaka terminem malarstwa post-analogowego, gdzie rozwiązania przynależne do estetyki cyfrowej budują nową malarską wizualność. 

W najnowszych pracach Sebastiana Krzywaka odnajdziemy wiele organicznych i hipnotyzujących form wykonanych głównie emalią, których proste piękno i lepka gęstość koloru mają równie upiorną zdolność do rozkochiwania w sobie wzroku patrzącego. Niemniej malarz – co jest znamienne dla sztuki abstrakcyjnej – wyabstrahował te obrazy z natury, poddając formy biologiczne superpozycji porządków geometrycznych i linearnych. Część z tych zabiegów wywołać może w nas wręcz oburzenie, iż tak urokliwe życie bio zostało przysłonięte nerwowymi „gryzmołami”. Bo linie mają u Krzywaka drażniący charakter nieharmonijnych, szarpanych ruchów kursora po ekranie komputera, czy operacji nie-dość-wrażliwą (subtelną?) myszą w programach graficznych. Artysta dokonuje też gestów usuwania, wycierania, „wygumkowywania” partii obrazów. W takiej sytuacji odsłonięte podłoże nosić już będzie oznaki zmęczenia wcześniej dokonaną czynnością. Tym razem pedantów drażnić może to, iż takowa praca zdaje się im niestaranną, pospieszną. Chcieliby wyszorować „do czysta”. – Marek S. Bochniarz.

Sebastian Krzywak (ur. 1979) studiował malarstwo na ASP w Poznaniu. Pracuje jako asystent w I Pracowni Malarstwa prof. A. Leśnika na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta BZ WBK. Laureat konkursu Salted Candy. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Prezentował swoje prace m.in. w Galeriach Nowa, Starter, Rotunda, ON i Rodriguez w Poznaniu, w Galerii Leto i Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie, Galerii PWW w Zielonej Górze, MBWA w Lesznie, Wieży Ciśnień w Koninie, BWA i UP w Pile, BWA w Bielsku-Białej, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Wozowni w Toruniu, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Galerii Smoke Factory na Litwie, Kulturbrauerei w Berlinie, Polish Museum of America w Chicago oraz w przestrzeniach pozainstytucjonalnych. 

Krzywak opiera proces malowania na dwóch metodach, zamalowywaniu i wymazywaniu, które niosą ze sobą pewien rodzaj destrukcyjnej siły, agresji i wandalizmu. Jednocześnie cały czas wierzy w możliwość tworzenia pięknych, estetycznych form i właśnie takie połączenie jest siłą napędową jego malarstwa. 

Wystawa potrwa do 20 sierpnia 2022 r. 

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.