Gmina Lubań sercem agroturystyki w regionie?

0
566

Małgorzata Hercuń- Dąbrowicka, kandydatka na wójta Gminy Lubań, prezentuje ambitną wizję rozwoju gminy na lata.

Rozwój agroturystyki, ekologiczne inwestycje i nowoczesna promocja Gminy – kandydatka na urząd wójta Gminy Lubań przedstawiła swoją przyszłościową i realną wizję rozwoju okolicy pod nazwą programu „CIS”. Jakie są jego szczegóły?

Agroturystyka z roku na rok staje się coraz popularniejszą formą wypoczynku w Polsce. Turyści pragną odciąć się od ciągłego pośpiechu i odpocząć w miejscu, które będzie zachęcało swoją
naturalnością, dobrymi warunkami noclegowymi, smacznymi lokalnymi potrawami, a także
ekologicznym podejściem do prowadzenia biznesu.

“Takim miejscem może być nasza Gmina. Pragnę, żeby Gmina Lubań kojarzyła się z czystym
powietrzem, gościnnością, zdrową i ekologiczną żywnością, niepowtarzalnymi produktami
regionalnymi, współpracą mieszkańców oraz poszanowaniem natury, przyrody i środowiska
naturalnego. Chcę wykorzystać naturalny potencjał drzemiący w Gminie oraz jej mieszkańcach”
– tłumaczy Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka.

Program „CIS” – nowoczesna wizja rozwoju gminy


Stąd program „CIS”, który opiera się na największej chlubie gminy: najstarszym drzewie w Polsce znajdującym się w Henrykowie Lubańskim, którego wiek szacuje się na około 1300 lat. Cis ma być jednym z magnesów przyciągających turystów do Gminy – zwiększony zostanie budżet na jego pielęgnację, a przy autostradzie A4 stanąć ma specjalny znak informacyjny. To oczywiście nie wszystko, co proponuje Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka w swoim programie. Kandydatka myśli przyszłościowo: stawia bowiem na rozwój agroturystyki, ekologiczne inwestycje, promocje gminy oraz ścisłą współpracę z jej mieszkańcami. Dzięki temu, Gmina będzie mogła śmiało konkurować z innymi, popularnymi wśród turystów miejscami w okolicy, oferując coś, czego nie znajdziemy nigdzie indziej. W jaki sposób kandydatka chce to osiągnąć?

W naszej Gminie istnieje wiele nietuzinkowych miejsc, które prowadzą ludzie pełni pasji. Zrzeszymy właścicieli tych miejsc: agroturystki, atrakcji turystycznych, lokalnych producentów żywności, rękodzieła i twórców kultury pod wspólną egidą lokalnej organizacji pozarządowej, która razem ze wsparciem Gminy stanowić będzie ogromną siłę w województwie – tłumaczy Małgorzata Hercuń- Dąbrowicka i dodaje: – Oprócz agroturystyki i naturalnej żywności, siłą naszego regionu będą także komercyjne stawy, coraz popularniejsza forma turystyki, która przyciągnie do gminy miłośników wędkarstwa i odpoczynku na łonie natury z całego województwa. Są także takie miejsca jak: ptasie gospodarstwo, czy stadnina koni. Będziemy współpracować ze wszystkimi podmiotami, które będą chciały zaangażować się na rzecz wspólnego i dynamicznego rozwoju Gminy” – wyjaśnia kandydatka.

Rozwój i preferencyjne warunki dla przedsiębiorców


Program przewiduje preferencyjne warunki działalności dla obecnych oraz przyszłych przedsiębiorców prowadzących biznesy agroturystyczne, wytwarzających naturalne produkty lub działających w branży turystycznej, a także rozwój kluczowej infrastruktury w gminie: szybkiego Internetu, montaż nowoczesnego oświetlenia LED, utworzenie atrakcyjnych tras rowerowych oraz remonty dróg. Wszystko to z korzyścią tak dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów. Kandydatka chce zachęcić istniejące już miejsca do rozwoju swojej działalności i otwarcia na turystów, oraz zainspirować innych potencjalnych przedsiębiorców do działania.

“Jest wiele miejsc w Gminie Lubań, z którymi w ramach Programu CIS chcielibyśmy współpracować. Wszystkie te miejsca posiadają olbrzymi, niewykorzystany potencjał” – mówi Małgorzata Hercuń- Dąbrowicka.

Kandydatka w swoim programie nie zapomniała także o ekologii i walce ze smogiem, który co sezon trapi mieszkańców gminy. Jak zapowiada, w Urzędzie Gminy znajdzie się specjalny doradca, który pomoże w znalezieniu odpowiednich metod finansowania na wymianę tzw. kopciuchów, termomodernizację domu lub montaż paneli fotowoltaicznych dla wszystkich, także osób o wyższym poziomie dochodów, chcących zainwestować w rozwój zielonej energii w Gminie Lubań.

Wraz z rozwojem agroturystyki w regionie, kandydatka na urząd wójta chce zadbać o odpowiednią promocję Gminy w Polsce oraz za granicą – sąsiedztwo Czech oraz Niemiec to duża szansa na przyciągnięcie zagranicznych turystów. Oprócz specjalnego serwisu internetowego dostępnego w wielu językach, w którym znajdą się najważniejsze informacje turystyczne wraz z mapą wszystkich atrakcji, zabytków, punktów agroturystycznych, gastronomii itp., w programie znajdziemy także zapowiedź utworzenia „Cisowskiego Szlaku”. To szlak kulinarny, w którym znajdą się miejsca gastronomiczne/agroturystyczne oferujące turystom wyjątkowe regionalne specjały: sery, przetwory czy potrawy. Ta dedykowana strona internetowa opracowana będzie także z wykorzystaniem ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Program „CIS” Małgorzaty Hercuń-Dąbrowickiej jest ambitny, ale możliwy do zrealizowania. Wizja Gminy Lubań jako miejsca popularnego wśród turystów, z agroturystyką i gastronomią na najwyższym poziomie, licznymi atrakcjami czy trasami rowerowymi będzie wymagać ogromu wspólnej pracy i zaangażowania Wójta, Rady Gminy, Sołectw, mieszkańców gminy, a także wielu innych instytucji, w tym proponowanych przez kandydatkę Młodzieżowej Rady Gminy oraz Rady Seniorów. Wizja ta jest realna i już 11 kwietnia może zacząć się realizować.