Gminy będą współfinansowały budowę Cyklostrady Doliny Bobru

0
321

Władze gmin otrzymały treści porozumień, zgodnie z którymi połowę inwestycji na tym etapie pokryje województwo a połowę lokalne samorządy.

DSDiK

Cyklostrada Dolnośląska to jeden z ciekawszych projektów planowanych do realizacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ma to być system tras rowerowych, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Projekt oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Cyklostrada ma zapewnić dostęp do atrakcji turystycznych, a także połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu.

W listopadzie 2021 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu przedstawiciele samorządów lokalnych podpisali deklarację współpracy przy realizacji tej inwestycji. Wówczas zarząd województwa reprezentowali marszałek Cezary Przybylski i Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin: Bolesławiec (gmina miejska i wiejska), Lwówek Śląski, Lubomierz, Jeżów Sudecki, a także powiatów bolesławieckiego i lwóweckiego. Tematem spotkania był odcinek Trasy Doliny Bobru od granicy gminy Jelenia Góra do granicy w województwem Lubuskim.

Kolejne spotkanie w sprawie planów budowy Cyklostrady odbyło się w środę 22 lutego 2023 roku w Bolesławieckim Ośrodku Kultury.

„Spotkanie miało na celu zaprezentowanie porozumienia dotyczącego prac projektowych na sieci Cyklostrad na terenie województwa dolnośląskiego”– wyjaśnia w rozmowie z redakcją Lwówecki.info Paulina Grodzka z DSDiK we Wrocławiu, która wspomina, iż przedstawiciele Gmin otrzymali treści porozumienia, żeby zapoznać się z nią.

„Porozumienie zawiera to, że prace projektowe będą współfinansowane przez Województwo Dolnośląskie oraz Gminy w udziale 50/50” – dodaje Paulina Grodzka, która nie kryje, iż podpisanie tych porozumień planowane jest za około miesiąc, po tym jak rady gmin zaakceptują warunki współfinansowania zadania.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin: Bolesławiec, Lwówek Śląski, Wleń, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Janowice Wielkie, Marciszów, Kamienna Góra, Lubawka oraz miast: Kamienna Góra, Jelenia Góra i Bolesławiec a także władze województwa.

„Po raz kolejny spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządów w sprawie Cyklostrady Dolnośląskiej. W Bolesławcu rozmawialiśmy dzisiaj o przebiegu i finansowaniu Trasy Doliny Bobru, biegnącej przez Dolny Śląsk na osi północ-południe wzdłuż rzeki Bóbr.” – napisał w mediach społecznościowych Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

źródło: lwowecki.info