Idea i filozofia Jeleniogórskiego Festiwalu Światła Movi Cities 2022

0
318

Wśród organizatorów festiwalu są dwie firmy, które na co dzień zajmują się oświetleniem zarówno w zakresie oświetlenia ulicznego użytkowego oraz oświetlenia dekoracyjnego. W obu przypadkach nasza praca    od kilkunastu lat opiera się na tym, że dążymy do wymiany oświetlenia starego – wyposażonego w źródła światła  zdecydowanie energochłonne, wyładowcze, na nowoczesnego oświetlenie ledowe nie zapominając o cechach dobrej sztuki architektonicznej i konserwatorskiej.  Do dnia dzisiejszego wykonaliśmy wiele projektów wymiany oświetlenia ulicznego w gminach, na nowoczesne w technologii LED, osiągając oszczędności dla gminy rzędu 30% – 45%. Możemy powiedzieć, że tematy energooszczędności są nam bliskie i dlatego w naszym festiwalu wykorzystujemy naszą wiedzę w tym zakresie, łącząc ją z dążeniem do pokazania piękna jakie kryje się w artystycznym podejściu do sztuki światła. 

W naszym projekcie festiwalowym oparliśmy się na kilku ważnych aspektach


    1. Oszczędność energii.
Dokładnie przeliczyliśmy moc oświetlenia, którą mamy zainstalowaną w mieście na potrzeby oświetlenia codziennego użytkowania, które świeci każdego dnia a raczej nocy. W naszym projekcie zastępujemy oświetlenie użytkowe uliczne kolorowym oświetleniem ledowym o niskim poborze mocy, zapewniając bezpieczeństwo i efekt estetyczny na czas festiwalu, tym sposobem zużywamy zdecydowanie mniejszą ilość energii. Może wydawać się komuś, że działania są pozorne. Są jednak przemyślane i policzalne. Moc oświetlenia użytkowego wyznaczonego obszaru obejmującego strefę festiwalową to 42,02 kWh, moc oświetlenia festiwalowego wypełniającego ten sam obszar i zastępującego oświetlenie użytkowe (latarnie uliczne, kinkiety, podświetlenia podcieni i istniejące białe iluminacje architektoniczne oraz niektóre witryny sklepowe) to 29,683 kWh. Wynik finalny jest zaskakujący – w czasie festiwalu zużyjemy 29,35% mniej prądu.


    2. Zabawa i edukacja.
Kolejny ważny aspekt sprawy to kwestia nauki ekologii i bycie ekologicznym w dzisiejszej sytuacji, to niezwykle ważny element, który chcemy podkreślić przez nasz festiwal światła. Jest to jedyny festiwal światła, który podejmuje „dyskusję” nad tym tematem. Bilansujemy moce starych i nowych technologii w ramach wybranych elewacji, staramy się pokazać, że nie używamy ich nadmiernie. Warsztaty dla dzieci są jednym z ważnych naszych działań. Na tym festiwalu chcemy nie tylko bawić, ale także edukować. Będziemy pokazywać, że rysunki dzieci możemy przenieść na elewacje Ratusza – pokazując zupełnie nowe formy dekoracji świetlnej. To jest nasza szkoła Ekologii przez zabawę, którą chcemy wypromować, pokazać. My poprosimy dzieci aby narysowały same iluminację Ratusza, kiedy wyświetlimy te rysunki dzięki technice mappingowej – wszyscy będą mogli zobaczyć ekoiluminacje. 


    3. Nowe pomysły reklamy i marketingu światłem.
Praktyczny przykład: Mural świetlny – ta instalacja ma bardzo duże znaczenie. Właściciele sklepów zużywają zdecydowanie za dużo energii na swoje witryny. Do tej pory wielu właścicieli sklepów chcąc się wyróżnić wzmacniali siłę świetlną swoich witryn.. Nie musimy tego robić, co więcej proponujemy zamianę oświetlenia dotychczasowego na kilka źródeł ledowych, o bardzo małej mocy ale precyzyjnym układzie optycznym co zdecydowanie ułatwi ekspozycję i akcentowanie produktów. Chcemy pokazać, że przez „Akcent Świetny” który pobiera tylko 40 W będziemy mogli wyświetlić i zaakcentować lokalizacje sklepu. Praktycznym przykładem w czasie festiwalu będzie PRINZ Boutique ul. Konopnickiej 12. Dziękując właścicielce za podjęcie tego wyzwania i poddanie się naszemu eksperymentowi.
Chcemy dotrzeć do większej liczby właścicieli sklepów, aby zwrócić uwagę, że światło o mniejszej mocy może również przyciągać – nie trzeba mocno iluminować by być zauważonym  i jednocześnie nie trzeba wygaszać całkowicie aby oszczędzać. 


    4. Innowacyjność
Najważniejsza i najciekawsza instalacja naszego festiwalu, która odpowiada na dzisiejsze problemy energetyczne to  „Eko Iluminacja”. 
Wszystkie miasta mówią o tym, żeby wyłączyć oświetlenie iluminacji zabytków. 
Ale czy tak naprawdę jesteśmy zgodni, aby te zabytki zginęły w ciemności? 
Dlatego tylko w Jeleniej Górze zaprezentujemy instalację tzw. „Eko iluminacji”. Pokażemy iluminacje, które imitują te, które znamy z dzisiejszych miast. Są to instalacje ledowe, o małej mocy oparte na  pojedynczej  oprawie oświetleniowej ze specjalnym układem optycznym.         
Mapping to nie tylko eventowa instalacja. Mapping to narzędzie architekta i projektanta, które umiejętnie wykorzystane pozwoli stworzyć „Eko iluminacje”. Dotychczasowe iluminacje składają z wielu opraw oświetleniowych ingerujących w strukturę zabytku, często je okaleczając i szpecąc.  Nasze rozwiązanie to jedno źródło światła o niskiej mocy, dziesięciokrotnie i więcej oszczędniejsze niż dotychczasowe układy wielooprawowe. Dzięki tym rozwiązaniom będziemy dalej mogli pokazywać zabytki, chwaląc się, że zużywamy 10 krotnie mniejszą ilość prądu. Iluminacje tego typu pokażemy na naszym festiwalu. Festiwal jest poligonem do tworzenia czegoś nowego. Eko iluminacje pojawią się na budynku Ratusza, bramie Wojanowskiej i budynku Hotel Great Polonia Jelenia Góra City Center i Pizzy Hut. Będzie to pierwsza taka promocja i pokazanie nowej idei ekologicznej w iluminacji zabytków. Rozwiązanie idealne w czasach, w których można by było powiedzieć, że skazane są na „ciemność”. 

Chcemy podkreślić, że wykorzystujemy wszystkie nasze umiejętności związane z projektowaniem oświetlenia, aby pokazać, że możemy zużywać mniej prądu. Nie chcemy tylko mówic „że trzeba oszczędzać, chcemy pokazać że można to robić bez konieczności całkowitego wygaszania miast. 

Czy wyłączenie światła jest rozwiązaniem jedynym w dzisiejszych czasach, czy aby nie jest bardziej roztropnym szukanie nowych innowacyjnych rozwiązań. Dlatego festiwal światła jest miejscem dialogu i rozwijania tego tematu, chcemy pokazać co można zrobić, wysłuchać mieszkańców co chcieliby sami, wspólnie możemy „zabłysnąć nowymi świet(l)nymi pomysłami”.

Na Jeleniogórskim Festiwalu Światła Movi Cities 2022 pokażemy, że miasto Jelenia Góra może ekologiczne świecić przykładem. 

Reżyser festiwalu arch. Michał Kaczmarzyk
Dyrektor festiwalu arch. Robert Futerhendler

źródło: UMJG