Intensywny początek miesiąca dla ratowników GOPR Karkonosze

0
355

W pierwszych dniach lutego warunki turystyczne w Karkonoszach były wyjątkowo trudne: silny wiatr, intensywne opady śniegu i ograniczona widoczność dawały o sobie znać, szczególnie nieprzygotowanym do zimowych warunków turystom. Dopiero w niedzielę na skutek oddziaływania układu wysokiego ciśnienia pogoda się ustabilizowała.

Fb GOPR Karkonosze

Od początku lutego ratownicy udzielili pomocy 9 poszkodowanym, 7 razy interweniowali w Karkonoszach, a dwie akcje miały miejsce w Górach Izerskich.

Najczęstszą przyczyną wezwania pomocy było wyczerpanie i wychłodzenie oraz urazy kończyn doznawane najczęściej w wyniku upadków.

Do piątku utrzyma się wyżowa, stabilna pogoda: Brak zachmurzenia, bardzo dobra widzialność. Utrzymają się niskie temperatury, nawet dwucyfrowe mrozy.

Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami na szlakach, zalega warstwa lodu, na niej od 60 do 120 cm przewianego i zmrożonego śniegu, miejscami można napotkać głębokie zaspy.

„Przypominamy o tym by wybierając się w góry dobrze zaplanować trasę, dostosować ją do możliwości wszystkich uczestników wycieczki i możliwie wcześnie wyruszyć na szlak”– mówią ratownicy.

„Zabierzcie ze sobą mapę oraz naładowany telefon z zapisanymi numerami do GOPR 985 i 601-100-300 oraz aplikacją Ratunek . Koniecznie zabierzcie odpowiednie do warunków ubrania i obuwie oraz termos z ciepłą herbatą i zapas jedzenia na drogę”– dodają.

źródło: GOPR KARKONOSZE