Jelenia Góra jednym z najlepiej zaplanowanych miast w Polsce

0
732

Miasto Jelenia Góra znalazło się na podium w zestawieniu najlepiej zaplanowanych miast w Polsce, sporządzonym przez serwis tuwartomieszkac.pl

Wzięliśmy pod uwagę to, jak samorządy dbają o ład przestrzenny i architektoniczny – czytamy na portalu tuwartomieszkac.pl. – Jedną z najlepszych miar, jakimi da się to ocenić, jest procent powierzchni miasta objęty lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego.”

“Dlatego, że tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. Tam, gdzie planów nie ma, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje są dość uznaniowe. Tam, gdzie planów nie ma, samorządy mają mniej narzędzi, by nie ulec presji tych deweloperów, którzy budują na zasadzie: jak najwięcej wycisnąć z działki (nie dbając o to, czy budynek pasuje do otoczenia, czy nie jest zbyt duży, czy jest wystarczająco dużo terenu do rekreacji i miejsc parkingowych itd.)”

Inaczej to wygląda, gdy plan zagospodarowania jest. Bo ów plan dokładnie określa, co i jak można zbudować. Plany zagospodarowania są po to, by miasta piękniały, a przynajmniej nie brzydły, by nie można było budować czegokolwiek i gdziekolwiek.

Jelenia Góra znalazła się na wysokim, drugim miejscu! Jak podał serwis, planem objętych jest 99 procent powierzchni naszego miasta.