Odbyła się już tzw. merytoryczna ocena wniosków do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Następne etapy to: – do 9.09. – publikacja propozycji projektów które przeszły (lub nie przeszły) pozytywnie tej oceny, – do 16.09. – to termin na wniesienie odwołania od decyzji, – do 30.09. – termin na rozpatrzenie odwołania, do 4.10. – publikacja wykazu propozycji, które będą poddane głosowaniu. Głosowanie odbywać się będzie od 5.10 (godz. 8.00), do 12.10. (godz. 14.00). Kilka dni później – 17.10. – publikacja informacji o ilości oddanych głosów na poszczególne projekty i do 24.10. – ogłoszenie wykazu projektów przyjętych do realizacji.
https://jbo.jeleniagora.pl/lista-zgloszonych-projektow-po-ocenie-merytorycznej
Sprawa progów spowalniających zbyt szybką jazdę kierowców przekraczających przepisy na ul. Podgórzyńskiej budzi niepokój mieszkańców, obawiających się, że zdemontowane progi nie wrócą już na swoje miejsce.
“W sprawie progów na tym odcinku ulicy nic się nie zmieniło, nie ma projektu likwidującego te progi – dowiedzieliśmy się w MZDiM. – Faktycznie, ze względu na zużycie elementów zdemontowaliśmy jeden próg, pewnie i drugi czeka to samo, ale te instalacje wrócą na swoje miejsce, prosimy jednak o wyrozumiałość i cierpliwość. Nowe progi zostały już zamówione u wykonawcy, możemy się ich spodziewać za jakiś czas. Ten okres wykorzystamy na naprawę nawierzchni pod progami. Ze względu na fakt, że kotwy mocujące stare progi naruszyły spoistość asfaltu w tych miejscach, to zanim zainstalujemy progi, wymienimy nawierzchnię jezdni w miejscu mocowania. To pozwoli na zwiększenie trwałości instalacji progów. Cała ta operacja jest przygotowana, elementem kluczowym jest termin dostawy progów. Po potwierdzeniu terminu dostawy poinformujemy o harmonogramie prac zainteresowanych Mieszkańców.“
Z informacji z granicy wschodniej wynika, że liczba osób przekraczających granicę z Ukrainą do Polski jest nieco mniejsza, niż liczba obywateli Ukrainy powracających do swojego kraju. W przypadku Jeleniej Góry można oszacować, że jest podobnie. Wprawdzie nie znamy dokładnej liczby Ukraińców przebywających w Jeleniej Górze w mieszkaniach prywatnych i u rodzin, ale co tydzień o kilka osób zmniejsza się liczba obywateli Ukrainy, którzy przebywają w obiektach komunalnych. Z ostatniego raportu wynika, że obecnie przebywa u nas 523 obcokrajowców.
W całej Polsce problemy z utrzymaniem ciągłości pracy komunikacji miejskiej zaczynają się nasilać. Powody są dwa – z jednej strony ubytki w budżetach sam rządowych po regulacjach prawnych, jakie wprowadził Sejm RP są coraz bardziej dotkliwe i ograniczają możliwość subwencjonowania firm – przewoźników, a z drugiej strony – występują odczuwalne braki wśród pracowników, szczególnie kierowców. Te problemy dotykają także jeleniogórski MZK.
Od 1 września br. zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia niektórych kursów – powiedziano nam w spółce. – Głównym powodem jest brak kierowców. Określenie „zawieszenie przejazdów” oznacza, że jeśli tylko zmieni się sytuacją, to kursy będą przywrócone. „Odwieszenie” jednego z nich jest możliwe już w najbliższym czasie, ze względu na efekty stałego monitorowania sytuacji. Inne, mniej obciążone kursy pozostaną na jakiś czas „zamrożone”.
Warto zaznaczyć, że zawieszenie częstotliwości kursowania: (1) dotknęło tylko kilu linii, na których autobusy i tak jeżdżą relatywnie często, to znaczy 7, 17, 6 i 26, a poza tym (2) dotyka to przejazdów wyłącznie poza godzinami szczytów przewozowych, t okresie „szczytu” nie ma takich ograniczeń. MZK intensywnie poszukuje kierowców i kandydatów na kierowców, także przez agencje pośrednictwa pracy, także z zagranicy. Jednocześnie przewoźnik musi zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pasażerów, stąd nabory nowych kierowców muszą być prowadzone po ich precyzyjnym przeszkoleniu. W Jeleniej Górze brakuje ok. 20 kierowców, podobnie jak – po rozeznaniu w okolicznych miastach (Legnica czy Zielona Góra). W większych miastach, typu Poznań, Łódź, czy Kraków braki w tej grupie sięgają stu kierowców, stąd niezbędne korekty w rozkładach jazdy wdrażają niemal wszyscy.
UMJG
O Nas
W świecie zdominowanym przez ruchome obrazy, umiejętne opowiedzenie historii to klucz do sukcesu. Zrozumienie potrzeb widza, odpowiedni dobór medium oraz kreatywny proces produkcyjny pozwala nam osiągać zamierzone cele.