Jelenia Góra: Wiadomości samorządowe

0
273

Odbyła się już tzw. merytoryczna ocena wniosków do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Następne etapy to: – do 9.09. – publikacja propozycji projektów które przeszły (lub nie przeszły) pozytywnie tej oceny, – do 16.09. – to termin na wniesienie odwołania od decyzji, – do 30.09. – termin na rozpatrzenie odwołania, do 4.10. – publikacja wykazu propozycji, które będą poddane głosowaniu. Głosowanie odbywać się będzie od 5.10 (godz. 8.00), do 12.10. (godz. 14.00). Kilka dni później – 17.10. – publikacja informacji o ilości oddanych głosów na poszczególne projekty i do 24.10. – ogłoszenie wykazu projektów przyjętych do realizacji.

https://jbo.jeleniagora.pl/lista-zgloszonych-projektow-po-ocenie-merytorycznej


Sprawa progów spowalniających zbyt szybką jazdę kierowców przekraczających przepisy na ul. Podgórzyńskiej budzi niepokój mieszkańców, obawiających się, że zdemontowane progi nie wrócą już na swoje miejsce.

W sprawie progów na tym odcinku ulicy nic się nie zmieniło, nie ma projektu likwidującego te progi – dowiedzieliśmy się w MZDiM. – Faktycznie, ze względu na zużycie elementów zdemontowaliśmy jeden próg, pewnie i drugi czeka to samo, ale te instalacje wrócą na swoje miejsce, prosimy jednak o wyrozumiałość i cierpliwość. Nowe progi zostały już zamówione u wykonawcy, możemy się ich spodziewać za jakiś czas. Ten okres wykorzystamy na naprawę nawierzchni pod progami. Ze względu na fakt, że kotwy mocujące stare progi naruszyły spoistość asfaltu w tych miejscach, to zanim zainstalujemy progi, wymienimy nawierzchnię jezdni w miejscu mocowania. To pozwoli na zwiększenie trwałości instalacji progów. Cała ta operacja jest przygotowana, elementem kluczowym jest termin dostawy progów. Po potwierdzeniu terminu dostawy poinformujemy o harmonogramie prac zainteresowanych Mieszkańców.


Z informacji z granicy wschodniej wynika, że liczba osób przekraczających granicę z Ukrainą do Polski jest nieco mniejsza, niż liczba obywateli Ukrainy powracających do swojego kraju. W przypadku Jeleniej Góry można oszacować, że jest podobnie. Wprawdzie nie znamy dokładnej liczby Ukraińców przebywających w Jeleniej Górze w mieszkaniach prywatnych i u rodzin, ale co tydzień o kilka osób zmniejsza się liczba obywateli Ukrainy, którzy przebywają w obiektach komunalnych. Z ostatniego raportu wynika, że obecnie przebywa u nas 523 obcokrajowców.


W całej Polsce problemy z utrzymaniem ciągłości pracy komunikacji miejskiej zaczynają się nasilać. Powody są dwa – z jednej strony ubytki w budżetach sam rządowych po regulacjach prawnych, jakie wprowadził Sejm RP są coraz bardziej dotkliwe i ograniczają możliwość subwencjonowania firm – przewoźników, a z drugiej strony – występują odczuwalne braki wśród pracowników, szczególnie kierowców. Te problemy dotykają także jeleniogórski MZK.

Od 1 września br. zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia niektórych kursów – powiedziano nam w spółce. – Głównym powodem jest brak kierowców. Określenie „zawieszenie przejazdów” oznacza, że jeśli tylko zmieni się sytuacją, to kursy będą przywrócone. „Odwieszenie” jednego z nich jest możliwe już w najbliższym czasie, ze względu na efekty stałego monitorowania sytuacji. Inne, mniej obciążone kursy pozostaną na jakiś czas „zamrożone”.

Warto zaznaczyć, że zawieszenie częstotliwości kursowania: (1) dotknęło tylko kilu linii, na których autobusy i tak jeżdżą relatywnie często, to znaczy 7, 17, 6 i 26, a poza tym (2) dotyka to przejazdów wyłącznie poza godzinami szczytów przewozowych, t okresie „szczytu” nie ma takich ograniczeń. MZK intensywnie poszukuje kierowców i kandydatów na kierowców, także przez agencje pośrednictwa pracy, także z zagranicy. Jednocześnie przewoźnik musi zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pasażerów, stąd nabory nowych kierowców muszą być prowadzone po ich precyzyjnym przeszkoleniu. W Jeleniej Górze brakuje ok. 20 kierowców, podobnie jak – po rozeznaniu w okolicznych miastach (Legnica czy Zielona Góra). W większych miastach, typu Poznań, Łódź, czy Kraków braki w tej grupie sięgają stu kierowców, stąd niezbędne korekty w rozkładach jazdy wdrażają niemal wszyscy.

UMJG