Jelenia Góra: Wiadomości z miasta

0
843
  • Do prawie 300 interwencji tygodniowo wzrosła liczba zdarzeń w których podejmowała działania Straż Miejska. Tradycyjnie – niestety – spory odsetek to interwencje dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, przy czym niekiedy kończy się to pouczeniami, w niektórych przypadkach (31) mandatami, ale ze względu na różne okoliczności w siedmiu zdarzeniach sprawy zakończą się w sądzie, więc potencjalnie łączy się to z większymi kosztami.
  • Po ulicy św. Jadwigi Śląskiej być może pojawi się w Jeleniej Górze ulica nazwana imieniem także innego świętego. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej rozpatrywany będzie wniosek o nadanie części dzisiejszej ulicy Lwóweckiej nazwy „Św. Brata Alberta”. Z inicjatywą tą zgłosiło się Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta.
  • To już nie jest niefrasobliwość, a nieliczenie się z wymogami rosnącego ruchu pojazdów i bezpieczeństwa na drodze – Straż miejska musiała ostatnio użyć lawety, żeby odwieźć w bezpieczne miejsce samochód, którego kierowca postanowić zaparkować w zatoce przystankowej MZK i oddalił się, pewnie w pilnych (dla siebie) sprawach. To był najbardziej wyrazisty przykład lekceważenia potrzeb innych przez kierowców aut – łącznie Straż musiała w minionym tygodniu używać lawety aż sześć razy.
  • Czy zdołamy pilnie odnowić elewację Teatru im. C.K. Norwida? Przebudowana jezdnia ul. Wojska Polskiego, nowe ścieżki rowerowe i kilkanaście odnowionych elewacji kamienic sprawiają, że ta trasa naprawdę zaczyna wyglądać okazale. Dodać należy, że wysadzane kilka tygodni temu drzewa mają już co najmniej kilka lat i są starannie podlewane w okresach suszy, by przetrwały czas adaptacji do nowego miejsca. Chociaż mieszkańcy najlepiej wiedzą, że sporo pracy i pieniędzy trzeba jeszcze włożyć w doprowadzenie ulicy i zabudowań do idealnego stanu, to znamy przypadki wizyt delegacji z innych miast, które tu przyjeżdżają, by fotografować i filmować już widoczne skutki kilkuletniej pracy. Cała ta ulica powstała na przełomie XIX/XX w. i jest przykładem mniej lub bardziej udanych projektów w stylu niemieckiej secesji. Teraz przedmiotem troski jest odnowienie elewacji Teatru. Wniosek o wsparcie finansowe w wys. 8 mln zł został już złożony, a ten remont nie tylko jest ważny dla wyglądu całej ulicy, ale zamknąłby całość prac dot. obiektu – rewitalizacja wnętrza sprawiła, że widownia, scena i zaplecze zachowały stary styl, a zyskały nowoczesność rozwiązań konstrukcyjnych i bezpieczeństwa.