Jeleniogórscy policjanci na stokach i szlakach

0
491

Jeleniogórscy policjanci we wspólnym patrolu narciarskim ze strażnikami KPN dbali o bezpieczeństwo na stoku i górskich szlakach w Szklarskiej Porębie.

W miniony weekend w Szklarskiej Porębie pojawiły się patrole narciarskie, w których uczestniczyli jeleniogórscy policjanci oraz strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Funkcjonariusze patrolowali szlaki turystyczne i stoki. W ramach działań edukacyjno-prewencyjnych przekazywali informacje turystom o zasadach bezpiecznego przebywania zimą w górach. Wyjaśniali osobom spotkanym na szlaku znaczenie oznakowania zamykającego odcinki zagrożone lawinami, rozmawiali z nimi na temat właściwego przygotowania do pieszych wędrówek, czyli ubiór, wyposażenie, a także środki łączności, niezbędne do powiadomienia służb ratunkowych w przypadku zagrożenia.

Policjanci przypominali również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Policjanci w trakcie patrolu zwracali baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiali bez opieki, legitymowali osoby podejrzanie zachowujące, zwracali uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W trakcie działań funkcjonariusze ukarali kilku turystów za schodzenie z wyznaczonych szlaków turystycznych oraz zjeżdżanie z wyznaczonych tras i nartostrad, a także za puszczanie luzem psów.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Osoby i podmioty, które świadomie i z premedytacją łamią te przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Szczegółowy opis obowiązujących nakazów, zakazów i ograniczeń widnieje na stronie  https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

podinspektor Edyta Bagrowska