Jeleniogórscy radni będą obradować nad pomocą dla lokalnych przedsiębiorców

0
529

Przedłużający się stan epidemii i chaotyczne działania osłonowe, ogłaszane w kolejnych „tarczach”wpływają na pogorszenie się sytuacji ekonomicznej wielu lokalnych firm, szczególnie niewielkich, stąd zdecydowałem o skierowaniu pod obrady Rady Miejskiej projektu uchwały, która w konsekwencji może wesprzeć lokalnych przedsiębiorców – powiedział Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry. – Będzie to, w pełni zgodne z prawem, istotna pomoc w rozmaitych formach.

Po pierwsze – w projekcie uchwały zapisana będzie możliwość przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Wskazane zostaną warunki dla poszczególnych grup przedsiębiorców, których kondycja finansowa uległa pogorszeniu, by mogli starać się o to, by raty płatne za marzec, kwiecień, czy maj mogły być opłacone dopiero w listopadzie br.

Po drugie – zapisana będzie możliwość umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za styczeń i luty br., przy czym te sprawy będą rozpatrywane indywidualnie, w stosunku do każdego z przedsiębiorców z osobna.

To nie znaczy – wyjaśnia Prezydent – że umorzenie będzie niemożliwe w kolejnych miesiącach,jeśli sytuacja epidemiczna i stan lockdawn’u się nie zmieni. W projekcie uchwały przewidujemy także szansę umorzeń w zasadnych przypadkach, bowiem mam pełną świadomość, że wiele firm, ogniskujących swoją działalność wokół spraw turystyki, znajduje się obecnie w skrajnie trudnym położeniu. Także te sprawy rozpatrywane będą indywidualnie, a pomoc przybierze różną postać, od umorzenia zaległości za podatek od nieruchomości, przez rozłożenie na raty, do odroczenia terminów płatności.”

W zakresie czynszów pobieranych od przedsiębiorców wynajmujących bądź dzierżawiących nieruchomości miejskie, ci z nich, których kondycja finansowa z powodu COVID 19 uległa istotnemu pogorszeniu będą mogli ubiegać się o umorzenie, odroczenie terminu płatności czynszów, a w szczególnych przypadkach – także ich umorzenie.

Szczegółowe warunki zostaną określone w Zarządzeniu Prezydenta Jeleniej Góry.