Jeleniogórska policja ostrzega przed oszustami sprzedającymi noclegi w miejscowościach turystycznych

0
584

Przed nami długi weekend, wkrótce ferie zimowe to czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży związany bardzo często z wyjazdami do kurortów turystycznych.Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rezerwacji miejsc noclegowych. 

fort.pexels

30 grudnia ubiegłego roku mieszkanka powiatu bielskiego powiadomiła Policję z Karpacza o oszustwie, którego padła ofiarą. Kobieta planowała spędzić okres sylwestrowo-noworoczny w Karpaczu, w związku z tym za pośrednictwem jednej ze stron internetowych znalazła intersującą ją ofertę wynajmu apartamentu, a następnie wpłaciła zaliczkę w wysokości 1700 zł. Na miejscu okazało się, że została wprowadzona w błąd, co do istnienia takiego obiektu noclegowego.

Policja jeleniogórska radzi, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzić oferty noclegowe. Oszuści działają w ten sposób, że zamieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych lub stronach internetowych bardzo atrakcyjne oferty, ze znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną oraz zdjęciami pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że wszystko było oszustwem.

„Policja radzi turystom, aby nie zostawiali załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę, zalecamy, aby zachować szczególną ostrożność przy rezerwacji ofert bardzo atrakcyjnych, uważać na super okazje cenowe. Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Postarajmy zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwację, nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą być sfałszowane. Uważajmy, jeżeli na stronie obiektu podano bardzo mało informacji, im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane, sprawdźmy czy podany adres faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna forma, propozycja wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję związaną z rezerwacją.”

podinspektor Edyta Bagrowska