Jest wstępna zgoda na przejęcie linii kolejowej do Lwówka Śląskiego!

0
726

Jak poinformował nas Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego PKP PLK SA dało zielone światło na przejęcie przez samorząd województwa linii 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski.

Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez Samorząd Dolnego Śląska. To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich” – informuje Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który tłumaczy, iż nieczynną linią nr 283 zarządza obecnie PKP PLK, a nieruchomości w jej obrębie są własnością PKP S.A. Marszałek zaznacza także, iż UMWD jest zainteresowany przejęciem tej linii ale nie bezwarunkowo:

“Jako samorząd województwa złożyliśmy niezbędne do przejęcia linii dokumenty w obu państwowych instytucjach kolejowych. Aby linia została przekazana samorządowi Dolnego Śląska, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii samorządowi musi wydać Minister Infrastruktury. Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji” – tłumaczy Cezary Przybylski, którzy składa także podziękowania tym radnym sejmiku województwa dolnośląskiego, którzy zaangażowali się w tą inicjatywę:

“Za zaangażowanie w nasz samorządowy projekt przejmowania linii kolejowych od państwa serdecznie dziękuję Patrykowi Wildowi, radnemu województwa dolnośląskiego oraz Tymoteuszowi Myrdzie, członkowi zarządu województwa odpowiedzialnemu za infrastrukturę kolejową” – dziękuje Marszałek Przybylski, który dodaje, iż rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest priorytetem UMWD.

Linia z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego jest niezwykle malownicza i to po niej w przyszłości pojadą pociągi Kolei Dolnośląskich.

lwowecki.info