Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia- policjanci apelują o ostrożność!

0
268

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia jest to czas szczególny dla każdego Polaka. Jeleniogórscy policjanci pragną przypomnieć, że czas przygotowań świątecznych oraz same święta wymagają szczególnej ostrożności i rozwagi. 

Może się zdarzyć, że nasz pośpiech, mogą wykorzystać złodzieje. Aby zapobiec tym negatywnym zdarzeniom jeleniogórscy policjanci pełnić będą wzmożoną służbę patrolową. Umundurowane patrole pojawią się w godzinach szczytu w okolicach szkół, głównych ciągów komunikacyjnych i jeleniogórskich marketów. 

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwać będą zarówno policjanci umundurowani, jak również ubrani po cywilnemu. Funkcjonariusze patrolować będą parkingi, pasaże jeleniogórskich hipermarketów, a także legitymować będą oraz dyscyplinować wszystkie osoby, które swoim zachowaniem stwarzać będą zagrożenie dla ludzi i ich mienia, a także bezwzględnie będą reagować na każde wykroczenie i przestępstwa.  

Z całą pewnością część z nas planuje w tych dniach wyjazdy na kilka dni do rodziny czy przyjaciół. Istnieje niebezpieczeństwo, że przestępcy w tym czasie mogą zainteresować się naszymi opuszczonymi chwilowo mieszkaniami. W tym okresie policjanci pełnić będą wzmożoną służbę patrolowo-interwencyjną m.in. po to, aby zapobiec takim zdarzeniom.

W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi autobusy, sklepy) pojawiają się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:

  • wsiadając do autobusu lub tramwaju sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty, 
  • torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę, 
  • zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu i obserwujące pasażerów, 
  • w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku, 
  • nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,  
  • jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
  • nie ,,zajmuj” siedzącego miejsca swoją torebką, sam jednocześnie kasując bilet,
  • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,• kluczy od mieszkania nie noś razem z  dokumentami,
  • w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję –tel. 112.

Ponadto policjanci przypominają o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, poza terenem zabudowanym. Dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej życie czy zdrowie. 

Mając powyższe na uwadze prosimy o zachowanie w tych dniach szczególnych środków ostrożności, co pozwoli ustrzec się przed przykrymi zdarzeniami i pozwoli na spokojne przeżycie świąt.

podinsp. Edyta Bagrowska