Kolej do Karpacza coraz bliżej

0
560

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei otworzyła oferty w postępowaniu na przygotowanie do rewitalizacji linii nr 340 z Mysłakowic do Karpacza. Zainteresowanie przetargiem jest bardzo duże – wpłynęło 11 ofert,  a dziewięć z nich mieści się w budżecie DSDiK, która na ten cel zarezerwowała prawie 4 mln zł brutto.

Upłynął termin składania ofert w przetargu na wykonanie prac przygotowawczych na linii nr 340. Oferty złożyło 11 firm, których ceny wahają się między 1,692 mln zł brutto a 8,517 mln zł brutto. Zakres prac obejmuje wycięcie drzew i krzewów w ciągu 7-kilometrowej linii, wykonawca ma także zdemontować tor na linii nr 340 (pozostawiając go jedynie na przejazdach kolejowych) i utylizować podkłady kolejowe.

W ciągu miesiąca nastąpi ocena ofert, a następnie podpisanie umowy. W ciągu 120 dni  wykonawca przygotuje grunt pod właściwą rewitalizację.

Po zakończeniu tych prac zostanie ogłoszony nowy przetarg i zostanie wybrana nowa firma, która położy nowe torowisko i odnowi perony na przystankach. Mamy nadzieję, że prace będą szły zgodnie z harmonogramem i jeszcze w grudniu tego roku uruchomione zostaną połączenia kolejowe pasażerskie z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza. Już teraz zapraszam do korzystania z tego połączenia wszystkich Dolnoślązaków”– informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest w trakcie realizacji innowacyjnego w skali kraju projektu przejmowania i rewitalizacji linii kolejowych w regionie. Obecnie Dolny Śląsk stara się, by na kolejową mapę Polski wrócił popularny wśród turystów Karpacz. W tym miejscu od 20 lat na szlaku nie były prowadzone żadne prace budowlane ani utrzymaniowe.

Linię nr 340 oddano do eksploatacji 29 czerwca 1895 roku i była użytkowana do 2003 roku, kiedy to zamknięto ją dla ruchu pociągów. Wcześniej, w 2000 roku, wstrzymano regularny ruch pociągów do Karpacza. 

Warto podkreślić, że jednocześnie trwa przetarg na wykonanie robót budowlanych na II etap rewitalizacji linii kolejowej nr 310 na odcinku Łagiewniki Dzierżoniowskie – Piława Górna. Trwają też już prace nad przywróceniem regularnych połączeń na trasie Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój.

UMWD