Kolejne akcje ratowników GOPR

0
585

Za nami kolejne dni wakacji, które przyniosły ratownikom GOPR kolejne dwie akcje ratunkowe. Pierwsza miała miejsce w poniedziałek 19 lipca br.

O godzinie 14:27 ratownik dyżurny przyjął zgłoszenie o poszkodowanej, która ma zawroty głowy i omdlenia. Po dotarciu do poszkodowanej oraz sprawdzeniu parametrów, została ewakuowana z góry.

Kolejna, druga akcja, miała miejsce we wtorek 20 lipca br.

O godzinie 17:05 ratownik dyżurny przyjął zgłoszenie od dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz CPR’u (Centrum Powiadamiania Ratunkowego) o poszkodowanych, którzy zeszli ze szlaku w rejonie Wysokiej Kopy. Po utracie zasięgu oraz rozładowaniu telefonu nie potrafili wrócić na szlak. Nie mogły pobrać aplikacji Ratunek, która pozwoliła by ustalić pozycję zaginionych.

Do działań zostały zadysponowane dwa zespoły ratownicze – z Jeleniej Góry oraz Szklarskiej Poręby, a także dodatkowy zespół w oczekiwaniu.

Rozległy teren oraz brak precyzyjnych informacji odnośnie przebywania zaginionych utrudniał poszukiwania. Około godziny 19:42 poszkodowane zostały zlokalizowane, a następnie ewakuowane. Wyprawa została zakończona po godzinie 21.

“Apelujemy, by przed wyruszeniem w góry, zainstalować aplikację Ratunek. Jest to aplikacja, która bardzo ułatwia nam pracę by zlokalizować osobę, która potrzebuje pomocy. Warto zaznaczyć, że czasami Wy, turyści zgłaszacie nam zdarzenia – wtedy również możecie wysłać nam sygnał co usprawni nam dotarcie do was”– informują ratownicy GOPR.