Miodna Góra

0
647

Pasieka miejska w Jeleniej Górze składa się już z pięciu uli. Na tym nie koniec – nie wykluczone, że jeszcze w tym roku dziesięć uli postawi spółka „Wodnik” a JTBS, po zbudowaniu czterech domów, chce na ich dachach postawić kolejne dwadzieścia.

“W roku ubiegłym nasze samorządowe pszczoły dały 60 kilogramów miodu – mówi Tomasz Sokoliński, zastępca kierownika działu wywozu MPGK, opiekun pasieki miejskiej – w tym roku powinno być jeszcze lepiej.”

Na pomysł stworzenia pasieki miejskiej wpadła prezes „Wodnika”, Katarzyna Wierska. Dziś sama zapowiada, że kierowana przez nią spółka postawi niebawem swoje ule. Najprawdopodobniej na skraju miasta – przy ul. Wróblewskiego, gdzie znajduje się Zakład Uzdatniania Wody, a wokół jest mnóstwo dzikich łąk. Za dwa lata, inna firma komunalna- JTBS – planuje zakończyć budowę czterech domów mieszkalnych. Powstaną na terenie dawnej jednostki wojskowej „Pod Jeleniami”. Spółka pozyskała już na to ponad 4 miliony złotych bezzwrotnego wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

“Zamierzam na dachach tych budynków postawić około 20 uli – mówi prezes JTBS, Marek Wojnarowski – zaraz obok są las i łąki. Pszczoły będą więc czuły się tam doskonale.”

Tomasz Sokoliński zapewnia, że miód z Jeleniej Góry jest bardzo dobrej jakości. Ma charakter wielokwiatowy i lipowy, a w tym roku może uda się zebrać także spadziowy Pakowany jest w malutkie słoiki i rozdawany przez władze miasta gościom odwiedzającym Jelenią Górę. Promuje ją nie tylko jako miasto turystyczne, ale także czyste i przyjazne przyrodzie.