Mundurowi w sieci przygotowywali uczniów do egzaminu na kartę rowerową

0
670

30 kwietnia br. policjantka z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wraz ze strażnikiem miejskim „spotkali „się w sieci z uczniami klas IV z Zespołu Szkół Katolickich u Św. Pankracego w Jeleniej Górze, w trakcie którego rozmawiano o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Mundurowi przygotowywali dzieci do egzaminu na kartę rowerową.

Egzamin na kartę rowerową to nie tylko uzyskanie dokumentu z nowymi uprawnieniami. Dzieci starające się o taki blankiet poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Znajomość znaków i przepisów czyni ich świadomymi jego uczestnikami. Poznane przepisy pomagają bezpieczniej poruszać się po drogach i przewidzieć ewentualne zagrożenia. Uzyskana wiedza zwiększa też poziom bezpieczeństwa uczniów, nie tylko jako użytkowników roweru, ale także jako pieszych.

Mundurowi przypominali dzieciom o obowiązkowym wyposażeniu roweru. Z
przepisów wynika, że powinny to być:

  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz
    jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
  • z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.

Funkcjonariusze radzili również jak korzystać z kasków ochronnych oraz elementów odblaskowych na odzieży, aby były one najbardziej widoczne po zmierzchu i w nocy. Przypomnieli również o tym, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat.


podinspektor Edyta Bagrowska