Muzyka na noc czarów i magii, czyli Andrzejki w Filharmonii Sudeckiej

0
314

W polskiej tradycji koniec listopada kojarzony jest przede wszystkim z Andrzejkami, czasem wróżb, magii, miłości i hucznej zabawy. Atmosferę tego dnia dobrze oddaje jednak nie tylko polska muzyka. 

Wałbrzyska filharmonia proponuje w klimacie andrzejkowym utwory francuskie i hiszpańskie, w wersji gitarowej i symfonicznej. Będzie można je usłyszeć w piątek 25 listopada o godzinie 19:00. Na estradzie gościnnie wystąpią: Jakub Kościuszko – gitarzysta klasyczny oraz Joanna Natalia Ślusarczyk, która dyrygować będzie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej.

Koncert „Kiedy najbardziej znana jest tylko część utworu” rozpocznie się nieco mrocznie i tajemniczo kompozycją „Danse macabre op. 40” Camille’a Saint-Saënsa. Ten poemat symfoniczny w formie rozbudowanego walca ma w wyobraźni słuchaczy przywołać wirujące w tańcu szkielety oraz duchy i zaświaty. Słychać w nim rozstrojony głos gęśli i pianie koguta o świcie. Poczujemy się trochę jak w mickiewiczowskich „Dziadach”, ale tylko przez moment, bo już w następnym utworze tańce śmierci ustąpią miejsca tańcom dworskim.

Muzyka przeniesie publiczność do hiszpańskich ogrodów pachnących magnoliami i rozbrzmiewających pogodnym śpiewem ptaków. A to za sprawą Joaquína Rodrigo i jego „Concerto d’Aranjuez”. To do tego dzieła nawiązuje tytuł całego piątkowego koncertu – fragmenty tego utworu są doskonale znane nie tylko wytrawnym melomanom. Często wykorzystuje się je w filmach czy muzyce rozrywkowej. Jednak ta tytułowa „część utworu” to tylko przedsmak niezwykłej kompozycji, którą koniecznie trzeba posłuchać w całości.

Po „Concerto d’Aranjuez”, w nastroju wytwornej, wyśmienitej zabawy utrzyma publiczność Suita na orkiestrę „Masques et Bergamasques” Gabriela Fauré, pochodząca z muzyki do spektaklu teatralnego zamówionego dla księcia Monako, Alberta I. Czary i magia powrócą w finalnej kompozycji – Suicie z baletu „El Amor Brujo” Manuela de Falli. Będzie to magia miłości, dla której kanwę stanowi opowieść o nieszczęśliwie zakochanej Cygance.

  • Koncert „Kiedy najbardziej znana jest tylko część utworu”
  • 25.11.2022 r. , godz. 19:00
  • sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Wykonawcy:

  • Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent
  • Jakub Kościuszko – gitara
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Program:

  • C. Saint-Saëns – Danse macabre op. 40
  • J. Rodrigo – Concerto d’Aranjuez
  • G. Fauré – Suita na orkiestrę Masques et Bergamasques
  • M. de Falla – Suita z baletu El Amor Brujo