Największy bieg narciarski w Polsce potrwa aż 16 dni!

0
479

45 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach rozpocznie się już w sobotę, 20 lutego. Zostanie rozegrany jako bieg indywidualny w dowolnym miejscu na świecie, ale z możliwością pokonania oryginalnej, oznakowanej trasy w Jakuszycach z oficjalnym pomiarem czasu. Na listach startowych jest ponad 4300 osób i ciągle ich przybywa, bo zapisy są otwarte.

Z uwagi na bezpieczństwo i wymogi prawne nie będzie rywalizacji ani nagród, expo, cateringu, szatni, depozytu, strefy rozrywki, stoisk partnerskich, transportu zbiorowego ani biegów dzieci. 

Będzie natomiast wspaniała trasa w Jakuszycach, piękny medal, pamiątkowy gadżet, ale i możliwość ukończenia biegu zaliczanego do światowej ligi narciarskich biegów długich Wordloppet, która dopuszcza biegi w takiej formule, pod warunkiem, że to organizator mierzy czas uczestnika. Taką możliwość dają organizatorzy Biegu Piastów.

Powodem zmian są obostrzenia antycovidowe, zakazujące organizacji zawodów sportowych dla amatorów. Ministerstwo Sportu pozwala jednak na biegi wirtualne, czyli indywidualne, w dowolnych miejscach. Oczywiście z racji różnych tras nie ma mowy o rywalizacji. 

Dzięki tym zmianom zwiększy się limit czasu na pokonanie trasy Biegu Piastów, co daje szansę na udział i ukończenie biegu dosłownie każdemu, kto potrafi poruszać się na nartach. Najkrótszy dystans to tylko 6 km. Każdy da radę!

By zachęcić biegaczy do startu w Jakuszycach, dla osób, które odbiorą pakiet startowy w Biurze Wydawania Numerów w Szklarskiej Porębie i zmierzą się z jakuszyckimi trasami, przygotowane są dodatkowe atrakcje. W wyznaczonych dniach na trasach dyżurować będą fotografowie i filmowcy, którzy uwiecznią osoby z numerami startowymi. 

Aby spełnić wymogi prawne i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom, czas trwania 45 Biegu Piastów wydłużony został do 16 dni (od 20 lutego do 7 marca), a limity uczestnictwa ograniczone.  Wyznaczonych zostało dziewięć dni, w których będzie można pobiec na trasie w Jakuszycach z oficjalnym pomiarem czasu. Dzień i moment startu zawodnik wybierze sam. W innych dniach czas biegu trzeba sobie zmierzyć samemu.

Lista startowa jest otwarta! Jest na niej już ponad 4350 osób z 20 krajów, ale miejsc wolnych ciągle sporo. Szczegółowe informacje i zapisy na www.bieg-piastow.pl. By zachęcić do udziału w Biegu Piastów w Jakuszycach, każdy, kto odbierze pakiet startowy w Szklarskiej Porębie, otrzyma 15-procentowy rabat na zakupy w sklepie Biegu Piastów. Co setna osoba zaś dostanie dodatkowe upominki od Biegu Piastów oraz jego Sponsorów i Partnerów. 

Oni bowiem po raz kolejny  nie zawiedli. Sponsorem Generalnym 45 Biegu Piastów jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź SA, a Sponsorem Technicznym Quest. Partnerami Technicznymi są Holmenkol i Brubeck, a Partnerami: PKP Intercity, Tarczyński, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Dolny Śląsk, XC – Sport i Decathlon. Patronem medialnym 45 Biegu Piastów jest Program I Polskiego Radia.

45 Bieg Piastów odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Wojewody Dolnośląskiego. Areną 45 Biegu Piastów są piękne trasy narciarskie utrzymywane dzięki wsparciu i uprzejmości Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Lasów Państwowych. 

Zachowaj dystans Biegu Piastów

W programie 45 Biegu Piastów są następujące biegi:

  • 50 km Wordloppet
  • 30 km Wordloppet
  • 25 km Wordloppet
  • 15 km Memoriał Stanisława Michonia
  • 12 km Rodzinna Dwunastka
  • 12 km Nocna Dwunastka

Harmonogram 45 Biegu Piastów z pomiarem czasu w Jakuszycach:

  • 20-21.02.2021 8:00 17:00
  • 26-28.02.2021 8:00 17:00
  • 1.03.2021 8:00 20:00
  • 5-7.03.2021 8:00 17:00