Nowa sygnalizacja świetlna na jeleniogórskich drogach

0
447

Nowe rozwiązania na jeleniogórskich drogach zwiększające bezpieczeństwo pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego, oraz zmuszające kierujących do respektowania wymaganej prędkości.

W dniu 13.01. bieżącego roku doszło do groźnego wypadku na przejściu dla pieszych przy ulicy Konstytucji 3 maja, gdzie kierujący pojazdem BMW potrącił przechodzącego mężczyznę z córką. Po tym groźnym wypadku w wyniku opisanego zdarzenia obie osoby doznały obrażeń ciała i trafiły do szpitala. Było to kolejne zdarzenie na tym odcinku drogi. Wtedy podjęto działania, które miały na celu zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu.

Już od dnia 5 sierpnia b.r. przy ul. Konstytucji 3-go maja w Jeleniej Górze funkcjonuje nowa sygnalizacja świetlna działająca w trybie akomodacyjnym o stanie ustalonym „ALL RED”. Oznacza to, że kiedy do skrzyżowania nie zbliża się żaden pojazd, ani nie chce przekroczyć go pieszy palą się czerwone światła na wszystkich kierunkach. W momencie zbliżenia się pojazdu video detektor wykrywa go i mierzy z jaką jedzie prędkością. Kiedy jest ona właściwa, zapala się zielone światło. Ponadto gdy kierujący przekroczy dopuszczalną prędkość następuje zmiana sygnalizacji świetlnej na kolor czerwony. Piesi, aby włączyć sobie zielone światło muszą wcisnąć przycisk na słupku sygnalizatora. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo pieszych –niechronionych uczestników ruchu drogowego, oraz zmusza kierujących do respektowania wymaganej prędkości na tym odcinku.

Pamiętać należy przede wszystkim, że wzrost prędkości przekłada się bezpośrednio na trudniejsze panowanie nad pojazdem i tragizm zdarzeń. Wydłużona droga hamowania i skrócony czas reakcji może utrudnić uniknięcie zdarzenia drogowego. Wzajemny szacunek na drodze ze strony motocyklistów i kierowców samochodów jest bardzo ważnym aspektem wspólnej troski o bezpieczną jazdę.

młodszy aspirant Beata Sosulska-Baran