Nowy most zastąpi zabytkowy most w Lwówku Śląskim

0
1196

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu poczyniła pierwsze kroku w celu wybudowania nowego mostu w Lwówku Śląskim. Zastąpi on zabytkowy most.

Kamienny most na rzece Bóbr

Kamienny most w miejscu brodu na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim zbudowano w 1792 roku. Potwierdza to tablica erekcyjna mostu w wezgłowiu środkowego filara. Był on częścią starego traktu handlowego łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją. Dziś jest on częścią drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej.

Zabytkowy most w Lwówku Śląskim

Podstawowym elementem konstrukcji mostu są monolityczne, łukowe sklepienia, wykonane z piaskowcowych bloków. Jego całkowita długość wynosi 61,35 metra, a szerokość 8,90 metra, w tym jedzenia ma szerokość 6,10 m., a chodniki po jego obu stronach mają po 85 centymetrów. Na przestrzeni wieków obiekt mostowy modernizowano dwukrotnie. W 1865 r., co potwierdza data wyryta w kamieniu na tarczy czołowej przyczółku brzegowego oraz ok. 1900 r. o czym świadczy kształt budowli, w tym poszerzenie jezdni przez dobudowę drugiego ciągu sklepionych przęseł– czytamy w karcie ewidencyjnej zabytku DWUOZ.

W latach 70-tych XX wieku drogowcy uznali zabytkowe walory mostu i obiekt został wpisany na listę zabytków.

Wybudują nowy most w Lwówku Śląskim

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei jest na etapie wyłaniania wykonawcy, który wykona dokumentację projektową dla zadania „Budowa mostu w ciągu DW 364 w km 17+971 w m. Lwówek Śląski”.

W postępowaniu złożonych zostało sześć ofert, które w tej chwili są oceniane pod względem kompletności i poprawności dokumentów przetargowych” – tłumaczy Leszek Loch Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei

Nowy most nad rzeką Bóbr ma stanąć obok istniejącego mostu kamiennego wraz z dojazdami i dowiązaniem układu drogowego do istniejącej drogi wojewódzkiej nr 364. Planowany obiekt przekracza koryto rzeki Bóbr oraz część terenu przylegającą do miejskiej strefy rekreacyjnej, na której znajduje się m.in. kąpielisko miejskie. Oznacza to, że po wybudowaniu zjazd z nowego mostu będzie przy basenie.

Nowy most będzie trzyprzęsłowy. Długość całkowita obiektu to 91,73 m a szerokość całkowita to 11,20 m. Oprócz dwóch jezdni na obiekcie, z jego jednej strony pojawi się także chodnik.

Istniejący obiekt mostowy po zakończeniu remontu zostanie wyłączony z ruchu i przejdzie gruntowny remont. Po jego zakończeniu zmieni się jego rola. Stanie się on traktem pieszym. Zabytkowy most zostanie podświetlony. Punkty świetlne zostaną zamontowane po obu stronach obiektu nad każdym filarem oraz nad podporami skrajnymi.

lwowecki.info