Oświadczenie prezydenta Jeleniej Góry ws. zamknięcia cmentarzy

0
1975

Z przykrością informuję, że zgodnie z decyzją Premiera RP, o zamknięciu cmentarzy z dniem 31 października 2020 r. ogłoszoną późnym popołudniem 30 października 2020 r. nekropolia w Jeleniej Górze są zamknięte.
Rozumiejąc przyczyny tego stanowiska ubolewam nad terminem jego opublikowania. Rodziny zmarłych, które planowały wizyty choćby w sobotę, wolną od pracy zostały niemal z godziny na godzinę pozbawione takiej możliwości, podobnie jak ci, którzy chcieli odwiedzić groby bliskich w Dniu Zadusznym.
Z pewnością przesłanki tej decyzji – jeśli była ona konieczna – Rząd znał wcześniej, niemniej została ona ogłoszona w terminie rujnującym wszelkie plany nie tylko rodzin zmarłych, ale też handlowców, ogrodników i przedstawicieli innych rodzajów usług świadczonych w tym okresie. W przypadku miast prowadzących – jak Jelenia Góra – komunikację miejską oznacza ta decyzja również konieczność natychmiastowej i głębokiej przebudowy rozkładów jazdy autobusów w okresie weekendu, wycofania się tym sposobem z publicznej deklaracji dowozu na cmentarze, konieczności zmian dyżurów i grafików na kilka godzin przed ich wdrożeniem.
Ubolewam na tym, bowiem modele matematyczne trendów zachorowań znane były wcześniej i takie decyzje – skoro w interesie naszego wspólnego bezpieczeństwa musiały być podjęte – mogły zostać ogłoszone w terminach, jakie nie dewastowałyby rytmu życia mieszkańców i nie zagrażały istnieniu firm.

źródło: UM Jelenia Góra