Piechowice: Zabezpieczono 13 sztuk zapalników do pocisków artyleryjskich

0
510

W kompleksie leśnym między Piechowicami a Szklarską Porębą, znaleziono i zabezpieczono 13 sztuk zapalników do pocisków artyleryjskich pochodzących z okresu II wojny światowej. Miejsce do czasu przyjazdu patrolu minerskiego z Jednostki Wojskowej w Bolesławcu zabezpieczali jeleniogórscy policjanci. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w przypadku ujawnienia tego rodzaju znalezisk.

4 kwietnia 2021 roku, około godziny 20.50 mężczyzna spacerujący w kompleksie leśnym pomiędzy Piechowicami a Szklarską Porębą powiadomił oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze o znalezieniu prawdopodobnie zapalników do pocisków artyleryjskich.

Miejsce do czasu przyjazdu saperów z jednostki Wojskowej w Bolesławcu zabezpieczali jeleniogórscy policjanci, w tym zespół rozpoznania minersko –saperskiego z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Po zbadaniu znalezisk przez saperów okazało się, że są to zapalniki do pocisków artyleryjskich pochodzące z okresu II wojny światowej. Łącznie zabezpieczono 13 sztuk.

Przypominamy!

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Nie wolno ich odkopywać, przenosić czy rozbrajać. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub poważnym uszkodzeniem ciała. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.

podinsp. Edyta Bagrowska