“Pokłady dobrej zabawy”, czyli Wakacje w Starej Kopalni w Wałbrzychu!

0
932

Przez całe wakacje Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza do skorzystania z oferty zajęć zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i nocnym zwiedzaniu z pracami górniczymi oraz na Bajtla w galerii dla najmłodszych!

Stara Kopalnia przygotowała specjalną ofertę różnorodnych zajęć przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Oferta skierowana jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych. Do wyboru będą zajęcia edukacyjne i ceramiczne m.in.:

  • Szychta dziecięca – młodzi adepci górnictwa zapoznają się z bogatą historią i tradycją wałbrzyskiego górnictwa oraz wcielą się w rolę gwarka. W kopalnianych podziemiach czekają do wykonania lekkie prace górnicze
  • Pod fajrant – gra terenowa – uczestnicy zabawy poruszają się po zewnętrznych przestrzeniach kopalni, kierując się mapą i zagadkami odnalezionymi w wyznaczonych miejscach. Gra pozwala zdobyć i utrwalić podstawową wiedzę o górnictwie. Tylko poprzez aktywną współpracę uczestnicy docierają do mety gry.
  • Archeologiczne bystrzaki – dzieci i młodzież ćwiczą sprawności umysłowe związane z gabinetową pracą archeologa. Doskonalą spostrzegawczość przy przejściu labiryntu na kartce i zdolności rysunkowe przy zapisywaniu treści hieroglifami egipskimi. Trenują myślenie podczas rozwiązywania prostych zadań matematycznych zapisanych hieroglifami oraz cierpliwość i dokładność przy rozkładaniu układanek.
  • Górnik w składzie ceramiki – warsztat rozpoczyna się od oprowadzenia po pracowni Centrum Ceramiki Unikatowej. Uczestnicy zobaczą modelarnię oraz piecownię, poznają proces technologiczny wytwarzania ceramiki. Po zapoznaniu się z przestrzenią CCU, uczestnicy najpierw wykonają projekt swojego autorskiego wyrobu ceramicznego, a kolejnym etapem warsztatów będzie jego wykonanie za pomocą masy szamotowej, plastycznej. Po warsztatach unikatowe wyroby zostaną wypalone w celu utrwalenia.

Stara Kopalnia rodzinnie, czyli zwiedzanie Starej Kopalni wraz z przewodnikiem przeplatane ciekawymi opowieściami, legendami i zagadkami. To kolejna propozycja na spędzenie wspólnego czasu. Wydarzenie odbywa się w każdy piątek o godz. 10.30.

W ofercie indywidualnej proponujemy również warsztaty w Centrum Ceramiki Unikatowej: kalkomania, górnik w składzie ceramiki lub gipsowe malowanki. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00. Artystyczne Środy w Starej Kopalni wpisały się na stałe do kalendarza warsztatów, podczas lipca i sierpnia zapraszamy w każdą środę o godz. 16.00 na zajęcia początkujących oraz artystów w każdym wieku. Podczas wakacji w Centrum Ceramiki Unikatowej będą przeprowadzane warsztaty pogłębiające wiedzę na temat technologii formowania rzeźb i przedmiotów ceramicznych oraz garncarstwa. Informacje i zapisy: Otworzy się w nowym okniegaleria@starakopalnia.pl.

Choć na wystawę do Starej Kopalni! To kolejna propozycja, którą przygotowała Stara Kopalnia. Podczas wakacji 2021 w industrialnych przestrzeniach instytucji będzie można zwiedzić 3 wystaw. Na początek geologia, do 18 sierpnia dostępna jest wystawa „Minerały i skamieniałości okolic Wałbrzycha”. Prezentowane na niej okazy skał stanowią przekrój przez geologiczne bogactwo najbliższych okolic. Kolejna propozycja to wystawa ceramiki Łukasza Karkoszki „Poszukiwania” oraz wystawa będąca podsumowaniem 25-letniej działalności Wałbrzyskiej Grupy Kontrast. Wystawy dostępne są bezpłatnie.

Nocne zwiedzanie z pracami górniczymi odbywa się w wakacje w każdą sobotę, to idealna okazja na poznanie kopalnianych podziemi i poczucie się jak górnik. Dodatkowo 31 lipca oraz 21 sierpnia po ciężkich pracach w podziemiach będzie można uczestniczyć w biesiadzie górniczej z muzyką na żywo i górniczymi historiami. Bilety na nocne zwiedzanie dostępne są na stronie instytucji.

W wakacyjne weekendy Stara Kopalnia zaprasza na zwiedzanie od godz. 10.00 do 19.00 (o 17.00 ostatnie wejście z przewodnikiem), natomiast w tygodniu od godz. 10.00 do 18.00 (godz. 16.00 ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem).

Bilety na warsztaty będą dostępne na stronie www.starakopalnia.pl oraz w kasie.

Wszystkie szczegóły dotyczące zajęć i cen biletów dostępne na www.starakopalnia.pl