Policja apeluje o ostrożność! Niebezpieczne zdarzenie na pasach

0
303

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. W związku z opadami deszczu i śniegu, a także niskim temperaturami w nocy, zwłaszcza rano na drogach jest bardzo ślisko, a w takich warunkach nie trudno o kolizję czy wypadek.

30 stycznia 2023 roku, około godziny 17.30 na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Jana Pawła II w Jeleniej Górze doszło do wypadku z udziałem pieszego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 75-letni kierujący pojazdem marki Opel skręcając w lewo potrącił przechodzącego przez przejecie 60-letniego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala. Uczestnicy zdarzenia trzeźwi. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Policjanci apelują, aby piesi również uważali na drodze, bowiem w przypadku sytuacji kolizyjnej z pojazdem ich życie i zdrowie jest niewspółmiernie bardziej zagrożone, niż kierującego pojazdem. Zawsze należy być ostrożnym przechodząc przez jezdnię, nawet na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Wkraczając na jezdnię upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazd zwalnia.

Przypominamy, że bezpieczeństwo pieszych na drodze znacząco poprawia noszenie elementów odblaskowych!

Jeleniogórska policja apeluje o ostrożność i rozsądek na drodze. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

podinspektor Edyta Bagrowska