Policja podsumowuje długi weekend

0
426

Od 12 do 15 sierpnia 2022 roku jeleniogórscy policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, którzy w tych dniach odwiedzili ziemię jeleniogórską.
Działania ukierunkowane były na:

  • zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego,
  • zapewnienie płynności ruchu na drogach,
  • eliminowanie z ruchu kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, bądź podobnie działającego środka,
  • dyscyplinowanie kierujących, którzy lekceważyli obowiązujące ograniczenia prędkości.

12 sierpnia br. około godziny 16.30 w Mysłakowicach na ul. Górskiej doszło do wypadku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 46-letni kierujący pojazdem marki VW nie ustąpił pierwszeństwa innemu pojazdowi VW, w wyniku czego doszło do zderzenia bocznego. Do szpitala trafił pasażer z jednego z samochodów uczestniczących w zdarzeniu. Kierowcy trzeźwi, a policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego wypadku.

W tym okresie na naszych drogach doszło do kilkunastu kolizji, z których najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowy manewr wyprzedzania oraz najechanie na tył innego pojazdu. Policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących, w tym 1 rowerzystę, 1 mężczyznę podejrzewanego o kierowanie pod wpływem środków odurzających oraz 2 kierowców, którzy naruszyli zakazy sądowe. Nietrzeźwi kierowcy mieli od 1 do 2, 5 promila alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

W trakcie długiego weekendu funkcjonariusze w regionie zatrzymali 5 poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności za różne przestępstwa.

13 sierpnia br. policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zatrzymali 22-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego, który poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy. Ponadto mężczyzna odpowie za uprawę i posiadanie narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę, marihuanę oraz kilka krzaków ziela konopi.

W tych dniach policjanci obsłużyli 336 interwencji, zarówno domowych, jak i w miejscach publicznych.

Jeleniogórscy policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Kierowcy „noga z gazu”. Kierujący, którzy lekceważą obowiązujące limity prędkości narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.

podinsp. Edyta Bagrowska