Policyjne patrole narciarskie dbały o bezpieczeństwo na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie

0
448

Od 12 lutego 2021 roku miłośnicy białego szaleństwa korzystają z uroków zimy na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Poręby. Nad ich bezpieczeństwem wzorem lat ubiegłych czuwały policyjne patrole narciarskie. W Szklarskiej Porębie dodatkowo pojawił się wspólny patrol narciarski, w którym uczestniczył policjant i strażnik Karkonoskiego Parku Narodowego. W związku dobrymi warunkami narciarskimi w górach apelujemy o rozwagę i rozsądek
podczas uprawiania narciarstwa.

W miniony weekend jeleniogórscy policjanci prowadzili działania edukacyjno- prewencyjne dla najmłodszych na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a także najmłodszym rozdawali odblaski. Dodatkowo w niedzielę Szklarskiej Porębie pojawił się patrol narciarski, w którym uczestniczył policjant oraz strażnik Karkonoskiego Parku Narodowego. Funkcjonariusze patrolowali szlaki turystyczne. W ramach działań edukacyjno-prewencyjnych przekazywali informacje turystom o zasadach bezpiecznego przebywania zimą w górach. Wyjaśniali osobom spotkanym na szlaku znaczenie oznakowania zamykającego odcinki zagrożone lawinami, rozmawiali z nimi na temat właściwego przygotowania do pieszych wędrówek, czyli ubiór, wyposażenie, a także środki łączności, niezbędne do powiadomienia służb ratunkowych w przypadku zagrożenia.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków.

W trakcie działań funkcjonariusze ukarali kilku turystów za schodzenie z wyznaczonych szlaków turystycznych oraz zjeżdżanie z wyznaczonych tras i nartostrad, a także za niezgodne z prawem wykorzystanie drona.

podinspektor Edyta Bagrowska