Posłużył się sfałszowanymi fakturami na blisko 234 tysiące złotych i w ten sposób uszczuplił podatek Vat

0
253

Kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat grozić może mężczyźnie podejrzanemu o posłużenie się fałszywymi fakturami uszczuplając w ten sposób podatek Vat.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze ustalili i zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zarzutów 38-letniego mężczyźnie podejrzanemu o posłużenie się fałszywymi fakturami i uszczuplenie podatku Vat oraz dochodowego.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą w okresie od 2018 roku do 2020 roku posłużył się 39 fakturami poświadczającymi nieprawdę, które dotyczyły dostawy paliwa, co nie miało miejsca. Wartość przedstawionych faktur opiewała na blisko 237 tysięcy złotych, z czego wyliczono do zwrotu ponad 54 tysiące złotych podatku Vat. Ponadto mężczyzna nierzetelnie prowadził księgę przychodów i rozchodów oraz posłużył się podrobionymi fakturami Vat, czym spowodował uszczuplenie w podatku dochodowym od osób fizycznych na blisko 38 tysięcy złotych.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy. Mężczyzna kilka dni temu w Prokuraturze Okręgowej usłyszał zarzuty w tej sprawie. Za popełnione czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

podinspektor Edyta Bagrowska