Powrót Super Biegu czyli Puchar Sudetów w Biegach Górskich.Szykujcie się na Ultra Sowę

0
764

Biegowa (i narodowa) kwarantanna powoli dobiega końca i chyba wszyscy już dostrzegamy światełko w covidowym tunelu, a przynajmniej mamy nadzieję, że niedługo z niego wyjdziemy. Ubiegły sezon dość brutalnie zweryfikował odważne plany organizatorów Super Biegu – biegów miało być coraz więcej, pojawiły się nowe miejsca i dodatkowa klasyfikacja biegów alpejskich. W ograniczonej sanitarnymi wymogami i zakazami rzeczywistości startów mieliśmy jednak tylko kilka, a klasyfikacji generalnej cyklu – wcale.

Ten rok ma być kolejną szansą na powrót do normalności i do atrakcyjnego biegowego cyklu w górach. Zmieniamy więc szczegóły mniejsze i większe, a przede wszystkim pojawi się nowa nazwa – Puchar Sudetów w Biegach Górskich – Super Bieg.

Wraca klasyfikacja generalna i gromadzenie punktów za kolejne starty. Inauguracja cyklu już 30 maja w Polanicy – Zdroju, gdzie odbędzie się VI Półmaraton Górski Polanica – Zdrój i Dziesiątka Staropolanki. W tym roku, w biegach zaliczanych do cyklu, nie będziemy wybierać między klasyczną „dychą” a półmaratonem – pojawi się po prostu dystans długi lub krótki. Ten prosty zabieg pozwoli więc zaplanować gdzieś bieg dłuższy niż półmaraton (np. 25 lub nawet 30 km), a przy „krótkim” dystansie nie trzymamy się sztywno ilości kilometrów na trasie, a stawiamy na jej atrakcyjność. Biegów w tym roku będzie pięć. Druga w kolejności jest Bielawa (18 lipca), potem Kowary (15 sierpnia), Świeradów – Zdrój (12 września) i Szklarska Poręba (16 października), gdzie zaplanowany jest Inteferie Run i  finał cyklu. W Kowarach i Świeradowie mamy biegi alpejskie – na Okraj i na Stóg Izerski.

Na krótkim dystansie zwycięzca generalki otrzyma Puchar Staropolanki, a zwycięzca długich dystansów zdobędzie Puchar Sudetów. I to jest jedna z głównych zmian, bo wprowadzamy klasyfikację open na obu dystansach, dla Pań i Panów. Organizatorzy uhonorują też wszystkich, którzy ukończą komplet biegów – oprócz tytułu „100 % Król Sudetów” otrzymają oni trofea sportowe i pamiątkowe koszulki. Pozostają oczywiście kategorie wiekowe, medale, nagrody w generalce itd.

Zapisując się na biegi alpejskie, które odbędą się na jednym dystansie, trzeba będzie zadeklarować, do której klasyfikacji przypisać punkty generalki (dystans „długi” czy „krótki”?). Aby być ujętym w klasyfikacji generalnej, trzeba zaliczyć minimum trzy starty. W przypadku zaliczenia wszystkich pięciu biegów, brane pod uwagę będą cztery najlepsze wyniki. 

Na podium końcowej klasyfikacji stanie sześciu najlepszych zawodników i  sześć najlepszych zawodniczek w każdej kategorii wiekowej i w kat. open, a na podium edycji – tradycyjnie – po trzy osoby. Będzie też oczywiście, coraz bardziej popularna, klasyfikacja drużynowa i rodzinna.

Organizatorzy górskiego biegania spod znaku Super Bieg zapraszają też na kolejną odsłonę ultra maratonu Gór Sowich – Ultra Sowa odbędzie się w Bielawie 18 lipca (tego samego dnia co Półmaraton Górski Kalenica i Bielawska 12, czyli druga edycja Pucharu Sudetów). Tradycyjnie będzie osobnym biegiem, nie wliczanym do cyklu. W sam raz żeby zrobić sobie przerwę od biegania krótszych dystansów i zmierzyć się z ultra! Rok temu bieg trzeba  było odwołać i miejmy nadzieję, że teraz odbędzie się bez przeszkód.

Zapisy na wszystkie biegi ruszają wkrótce.

Więcej (też wkrótce)  na https://superbieg.pl