Premiera płyty winylowej „Siew Symfonicznie” w Filharmonii Sudeckiej

0
326

W czwartek, 6 kwietnia, w wałbrzyskiej filharmonii miała miejsce uroczysta premiera płyty winylowej „Siew Symfonicznie” nagranej przez zespół KOSY i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

W konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano ten album, wziął udział Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który był inicjatorem jego powstania. Jest to pierwsza płyta winylowa wydana przez Filharmonię Sudecką im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.

Nieprzypadkowo premiera tego wydawnictwa zaplanowana została na początek wiosny. Jego tytuł ilustruje cykl współżycia człowieka z naturą, symbolizuje odradzanie i nowy początek. Jest to muzyka, która najpełniej brzmi w rzeczywistości, która budzi się do życia. Płyta „Siew Symfonicznie” zawiera utwory z debiutanckiego albumu zespołu KOSY zatytułowanego „Siew” i wydanego w maju 2022 r., które nagrane zostały w nowych wersjach, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Za orkiestrację wszystkich utworów odpowiada Łukasz Bzowski. Nagrania zostały zrealizowane w listopadzie 2022 roku w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.

„Siew” jest szczególnym wydawnictwem w kontekście dziedzictwa Dolnego Śląska, płyta ta zawiera bowiem pieśni, zgromadzone przez zespół KOSY w wyniku poszukiwań i rozmów z osobami, które krzewiły polską tradycję i kulturę na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Są to interpretacje pieśni zasłyszanych na Dolnym Śląsku, śpiewanych przez osoby, które osiedliły się tu po 1945 roku i niejako „siały” polską tradycję ludową na „nowych” polskich ziemiach. Materiał zebrany przez członkinie zespołu KOSY inspirowany jest muzyką tradycyjnych śpiewaczek z Dolnego Śląska, między innymi Michaliny Mrozik, Stanisławy Latawiec czy pań z Zespołu Pieśni Tradycyjnych z Sokołowca.

Dużo mówimy o poszukiwaniach dolnośląskiej tożsamości. Zastanawiamy się, jaka ona jest. Poszukujemy jej również w przestrzeniach artystycznych, czego wyrazem są Pieśni Dolnośląskie  – mówi Krzysztof Maj. – Słysząc te utwory po raz pierwszy, wyobraziłem sobie, że powinny wybrzmieć razem z orkiestrą, by wzmocnić ich przekaz. Cieszę się, że ten pomysł udało się zrealizować, dzięki współpracy samorządu, lokalnych artystów i Filharmonii Sudeckiej”.

Płyta „Siew Symfonicznie” wydana została wyłącznie w wersji winylowej, by analogowe brzmienie jeszcze bardziej uwydatniło autentyczność tej muzyki. Pieśni, których teksty przekazywane były z pokolenia na pokolenie, które były żywe w pamięci wielu osób, stały się jeszcze bardziej prawdziwe, bardziej ekspresyjne, dosadniejsze i na swój sposób współczesne, dzięki wykonaniu ich przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej. Brzmienie tej płyty jest też zasługą Master Sound Tadeusz Mieczkowski, odpowiedzialnego za reżyserię dźwięku.

Wydanie płyty „Siew Symfonicznie” zostało sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Będzie można ją nabyć w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej, jest też dostępna w popularnych portalach streamingowych (https://songwhip.com/kosy/siew-symfonicznie). 

„Siew Symfonicznie” 

KOSY / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny

Lista utworów:

  1. Mój wianeczku  3.34
  2. Po dużym jeziorze 5.49
  3. Ścieni dąbek 5.27       
  4. Tam pod lasem  5.57                          
  5. Wyjrzyjcież mi moja mamo 6.00

6. Aj lulaj, lulaj  7.20                               

7. Ruta 6.18

Data premiery: 6.04.2023 r. 

Wydawnictwo: Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu

Reżyseria dźwięku: Master Sound Tadeusz Mieczkowski