Prezydent Jeleniej Góry w rankingu najlepszych prezydentów polskich miast

0
1215

Wczoraj w Poznaniu odbył się finał rankingu N15 – najlepszych prezydentów polskich miast tygodnika Newsweek Polska. W rankingu po raz pierwszy brał udział Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

“W rankingu znalazłem się po raz pierwszy a tak wysoka ocena w rankingu była możliwa dzięki ocenie mojej pracy przez prezydentki i prezydentów z naszego kraju – tę funkcję pełni w Polsce 107 osób”– komentuje Jerzy Łużniak.

“Bardzo dziękuję za te wyróżnienie”– dodaje.

Oceny dokonała także niezależna kapituła w skład której weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, oraz Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”.

Ranking najlepszych prezydentów 2021:

 1. Jacek Sutryk , Wrocław
 2. Ryszard Brejza , Inowrocław
 3. Beata Moskal-Słaniewska , Świdnica
 4. Roman Szełemej , Wałbrzych
 5. Janusz Żmurkiewicz , Świnoujście
 6. Anna Mieczkowska , Kołobrzeg
 7. Aleksandra Dulkiewicz , Gdańsk
 8. Krystyna Danilecka-Wojewódzka , Słupsk
 9. Marek Materek , Starachowice
 10. Tadeusz Truskolaski , Białystok
 11. erzy Łużniak , Jelenia Góra
 12. Piotr Przytocki , Krosno
 13. Beata Klimek , Ostrów Wielkopolski
 14. Andrzej Dziuba , Tychy
 15. Tomasz Andrukiewicz , Ełk

Pierwszy ranking ukazał się w 2008 roku. Nosi nazwę „n15” – „n” od słowa „najlepszy” i od „Newsweeka”, a „15”, bo tylu nagrodzonych obejmuje.

Tradycyjnie autorzy rankingu nie brali pod uwagę prezydenta Warszawy. Ich zdaniem stolica powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z polskimi miastami wielokrotnie od niej mniejszymi.

Głosować nie można też było na Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. To dlatego, że po trzykrotnym triumfie w N15 prezydent Karnowski zgodził się przyjąć dożywotni tytuł Superprezydenta.