Rusza Forum Ekonomiczne w Karpaczu

0
1227

W jubileuszowej, XXX edycji Forum Ekonomicznego udział zapowiedziało ponad 4 tys. gości z Europy, Azji Centralnej i USA. Wszyscy oni już jutro zjadą się do Karpacza, aby dyskutować o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego i współczesnych wyzwaniach. Forum Ekonomiczne potrwa do 9 września.

Hasło tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego to „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Podczas trzech dnia trwania wydarzenia odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział czołowi politycy z polskiej i międzynarodowej sceny, a także specjaliści ze świata biznesu, nauki czy kultury. W Forum Ekonomicznym weźmie udział ponad 6 tys. uczestników, w tym ponad 4,4 tys. gości z 56 krajów. Wszystkie panele dyskusyjne będą tłumaczone na 65 języków.

“Forum Ekonomiczne jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla naszego regionu, jak i dla Polski oraz Europy. Dolny Śląsk to idealne miejsce do przeprowadzenia tak ważnej konferencji. Województwo od lat doskonale się rozwija i buduje w Europie swoją pozycję regionu nowoczesnego, innowacyjnego i otwartego. Jestem przekonany, że ta i kolejne edycje Forum Ekonomicznego zakończą się ogromnym sukcesem, który wpłynie na jeszcze dynamiczniejszy rozwój Dolnego Śląska” – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem Forum Ekonomicznego od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Wydarzenie przez niemalże 30 lat organizowane było w Krynicy Zdroju. Od tego roku na stałe przeniosło się do Karpacza. 

“Forum Ekonomiczne odbywa się w Karpaczu przede wszystkim z tego powodu, iż Województwo Dolnośląskie razem z Miastem Wrocławiem, Miastem Karpaczem i podmiotami komercyjnymi przedłożyło organizatorom Forum najlepszą propozycję. Dokonaliśmy tego wyboru przeświadczeni o tym, iż tak dobra oferta zapewni Forum nieprzerwany dalszy rozwój” – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego.

Na organizacji Forum Ekonomicznego zyska cały region, a przede wszystkim przedsiębiorcy z branży turystycznej, którzy przez trzy dni trwania konferencji zarobić mogą dodatkowo nawet 6 mln zł.

Punktem wyjścia do określenia tematyki poszczególnych paneli dyskusyjnych są 22 ścieżki programowe, w tym: Biznes i Zarządzanie, Europa i Świat, Forum Bezpieczeństwa, Forum Eksportu, Forum Ochrony Zdrowia, Makroekonomia, Media i Komunikacja, Nowa Gospodarka, czy Zrównoważony Rozwój. W tym roku przez trzy dni trwania konferencji odbędzie się prawie 400 wydarzeń merytorycznych (m.in. paneli dyskusyjnych czy prezentacji), w których udział weźmie 1600 panelistów. 

W Karpaczu podczas trzech dużych gal, wręczone zostaną nagrody Forum Ekonomicznego. Każdego roku przyznawane są one między innymi w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo – Wschodniej oraz Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego.

Forum Ekonomiczne, ze względu na swoją rangę, często przez dziennikarzy nazywane jest Polskim Davos. Wydarzenie zawsze przyciąga media o krajowym i międzynarodowym zasięgu. W tym roku Forum relacjonować będzie ponad 400 redakcji polskich i zagranicznych. Szacuje się, że przez trzy dni na temat Forum powstanie nawet kilkanaście tysięcy publikacji. W każdej z nich pojawią się informacje o Karpaczu i Dolnym Śląsku, co z pewnością wpłynie na jeszcze lepszą rozpoznawalność regionu wśród turystów i inwestorów.

Forum Ekonomiczne zlokalizowane będzie w Hotelu Gołębiewski, który jest głównym obiektem wydarzeń. Tam rozegrają się najważniejsze wydarzenia tej edycji konferencji oraz część debat tematycznych. Na terenie przed Hotelem powstanie miasteczko kongresowe.

Każda edycja Forum Ekonomicznego to także wiele wydarzeń kulturalnych. W tym roku w Karpaczu wystąpi prawie 80 artystów.