Rusza Jeleniogórski Budżet Obywatelski 2022

0
745

Masz pomysł, jak powinna wyglądać Twoja okolica? Co mogłoby powstać? A może chcesz zorganizować imprezę sportową czy kulturalną? Napisz projekt i zgłoś go do kolejnej edycji Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysły przyjmowane będą już od 10 maja!

Rusza Jeleniogórski Budżet Obywatelski 2022. Podobnie, jak przed rokiem, realizowane projekty będą podzielone na twarde (inwestycyjne), miękkie (prospołeczne, kulturalne, oświatowe, sportowe) a także zielone – przyjazne dla środowiska.W tym roku pula środków została zwiększona i wynosi 2,7 miliona złotych!

Z tego aż 2,15 mln złotych przeznaczono na cieszące się największym zainteresowaniem projekty twarde, 300 tysięcy złotych na miękkie a 250 tysięcy – na zielone.Propozycje projektów do JBO 2022 będzie można zgłaszać od 10 maja do 24 maja za pomocą Portalu Partycypacji Społecznej, na stronie: www.konsultacje.jeleniagora.pl.

Zgłoszenia wniosku może dokonać osoba fizyczna, zamieszkała w Jeleniej Górze, która w dniu składania wniosku ukończyła 16. rok życia lub osoba prawna, mająca siedzibę i działająca na terenie Jeleniej Góry.Do każdego wniosku należy dołączyć listę poparcia (elektroniczną bądź papierową) zawierającą podpisy minimum 50 mieszkańców Jeleniej Góry.

Listy poparcia należy składać od 25 maja do 1 czerwca 2021r.Co dalej? Zgłoszone projekty będą weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Weryfikacja ta potrwa do 2 września. 4 października zostanie ogłoszona lista projektów, przyjętych do głosowania. Samo głosowanie, czyli decydujący etap, odbędzie się w dniach od 5 do 10 października 2021 roku.

Nowością jest to, że głosowanie odbędzie się za pomocą Portalu Partycypacji Społecznej, na stronie konsultacje.jeleniagora.pl.

Aby wziąć w nim udział, należy założyć konto na tym portalu. Warto to zrobić, gdyż posłuży nam ono także do innych głosowań, w kolejnych edycjach JBO lub też w konsultacjach społecznych, prowadzonych przez Miasto Jelenia Góra. W tym roku w budżecie obywatelskim dopuszcza się też możliwość głosowania tradycyjnego, na papierze. Szczegóły dotyczące głosowania podamy w stosownym czasie. Zainteresowani mogą poznać je już dzisiaj. Regulamin JBO 2022 znajduje się na stronie konsultacje.jeleniagora.pl.W nim zawarte są wszelkie informacje oraz formularze niezbędne do udziału w tegorocznej edycji. Wyniki JBO 2022 zostaną ogłoszone najpóźniej 21 października 2021 roku.

W poprzedniej edycji Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego pula środków wynosiła 2,5 miliona złotych. Złożonych zostało 66 projektów, w tym 37 twardych, 32 miękkie oraz 7 zielonych. Łącznie oddanych zostało blisko 7 tysięcy głosów. Mieszkańcy decydują! Decyduj i Ty!

UMJG