“Rzemiosła” znów ubierają drzewa

0
1128

Nie chodzi tylko o to, żeby przełamać szarość zimowej aury i wprowadzić odrobinę koloru w centrum Jeleniej Góry. Nasza artystyczna instalacja ma zachęcać do zadawania pytań i prowokować do myślenia nad tym, jak traktujemy środowisko naturalne oraz jak wykorzystujemy na co dzień tworzywa sztuczne” – argumentują uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, którzy kolejny raz podjęli akcję ubierania drzew.

Stworzyli plastikową namiastkę wiosny – tak bardzo wyczekiwanej przez większość z nas pory roku, w trakcie której wszystko budzi się do życia. Na gałęziach pojawiły się butelkowe kwiaty i wycięte z opakowań po jogurtach motyle.

“A wszystko to powstało z plastików, które zebraliśmy częściowo z naszych gospodarstw domowych, a po części z okolicznych lasów, pól, a nawet szlaków górskich” – przyznają pomysłodawcy akcji.

Chcą tym samym zwrócić uwagę mieszkańców Jeleniej Góry na fakt, iż plastikowe opakowania można z powodzeniem wykorzystywać do rozmaitych celów.

“My akurat tchnęliśmy życie w martwe tworzywo w imię sztuki. A przecież w sieci znaleźć można setki pomysłów na „kreatywny recykling”, czyli na nadanie zupełnie nowej jakości rzeczom, które straciły już swą wartość i uważa się je za bezużyteczne – mówią. – Zachęcamy przechodniów do tego, by szukali takich inspiracji. Wtedy mniej opakowań trafi na wysypiska, a co ważniejsze – nie zaśmiecą lasów i innych miejsc, w których królować powinna natura.”

Co stanie się z instalacją, gdy nadejdzie czas jej demontażu? Całkowicie zepsute elementy trafią tam, gdzie każdy odpad trafić powinien – do odpowiedniego kosza! A to, co uda się jeszcze wykorzystać zostanie użyte do stworzenia podobnej instalacji artystycznej na terenie szkoły.