Samorząd województwa wysłał konwój humanitarny do Obwodu Dnipropietrowskiego

0
751

Dziś rano z międzynarodowego HUBu pomocy humanitarnej, zorganizowanego na terenach Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, wyruszył konwój karetek pogotowia oraz transport pomocy rzeczowej dla Ukrainy. W spotkaniu poprzedzającym wyjazd konwoju uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski, wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko oraz Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Międzynarodowy HUB humanitarny jest miejscem, w którym koncentruje się pomoc nadchodząca z wielu źródeł – nie tylko z Polski, ale i z Saksonii, Dolnej Saksonii czy Brandenburgii. W pomoc na rzecz walczącej Ukrainy zaangażowało się wiele samorządów, organizacji pozarządowych, ale także partnerów z zagranicy, dlatego aby sprawnie kierować pomocą rzeczową, gromadzoną za pośrednictwem samorządu województwa, w siedzibie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki zorganizowano HUB humanitarny.

“Serdecznie dziękuję wszystkim Dolnoślązakom za ofiarność i pomoc, jakiej udzielają obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną w swojej ojczyźnie. Działamy tak, aby z naszym wsparciem pomoc humanitarna była jak najszybciej wysyłana tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Serdecznie dziękuję za to wsparcie również naszym partnerom” – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Dziś z międzynarodowego HUBu wyrusza konwój trzech karetek, a kolejne planujemy wysłać w niedługim czasie. Chcemy także, aby pociągi Kolei Dolnośląskich jeździły na granicę ratować ludzi w trybie wahadłowym, to pozwoli rozładować niezwykle trudną sytuację w Przemyślu, gdzie gromadzi się najwięcej osób uciekających z Ukrainy przed wojną” – dodaje marszałek.

W rozmowach prowadzonych przez marszałka m.in. z partnerami z Saksonii, Dolnej Saksonii i Brandenburgii poruszana była kwestia umożliwienia przemieszczania się strumienia uchodźców do niemieckich landów. Dlatego, dzięki wsparciu Kolei Dolnoślaskich, 12,13 i 14 marca uruchomione zostaną pociągi do Berlina, a każdego dnia 8 par pociągów kursuje do Zgorzelca. Obywatele Ukrainy mogą korzystać z tego transportu za darmo.

“W ubiegłym tygodniu odbyła się nadzwyczajna sesja sejmiku, podczas której zapadły decyzje o uruchomieniu pomocy finansowej na zakupy dla ukraińskich szpitali. Dlatego te karetki, które dziś wyjeżdżają, nie jadą puste, one są wypełnione sprzętem medycznym, którego najpilniej potrzebują szpitale na Ukrainie. Oczywiście zorganizowaliśmy to w porozumieniu z tymi szpitalami oraz konsulatem, tak aby znalazły się tu rzeczy najbardziej potrzebne” – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Instytucje i placówki medyczne podlegające samorządowi województwa również służą swoim wsparciem i pomocą organizacyjną w gromadzeniu darów dla Ukrainy. Z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we współpracy z fundacją „To się uda” wyjechały już 22 palety zapełnione pomocą rzeczową dla Ukrainy.

“Wczoraj wieczorem na wrocławskim lotnisku wylądował samolot z Rumunii, którym przyleciało na Dolny Śląsk 116 osób uciekających przed wojną przez ten kraj. Blisko połowa z tych osób znalazła już schronienie w naszych dolnośląskich uzdrowiskach, które odpowiadając na zapotrzebowanie, przygotowały miejsca dla uchodźców. Miejsca są przygotowywane w Lądku Zdroju, Dusznikach, Sokołowsku czy Szczawnie Zdroju. Jako samorząd województwa udostępniamy całość naszej infrastruktury na potrzeby wsparcia dla obywateli Ukrainy” – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Sytuacja na granicy polsko ukraińskiej z każdym dniem jest coraz trudniejsza. Do tej pory przekroczyło ją ok 1,3 miliona osób, a według szacunków wkrótce może być ich nawet 4 miliony.

“Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom. Bez nich cała nasza instytucjonalna pomoc by się nie udała. Do tej pory do Polski i na Dolny Śląsk przyjeżdżali ludzie, którzy w większości mieli tu kogoś, znali adresy, miejsca i ludzi, u których mogą szukać pomocy. Teraz w drodze są osoby zagubione, które chcą jechać gdziekolwiek, gdzie będą mogli liczyć na chwilę wytchnienia” – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

“Na dziś wykorzystaliśmy przeszło połowę środków, jakie sejmik przyznał DOLMED-owi na zakup pomocy dla ukraińskich szpitali. W sumie planujemy wysłać do Ukrainy około 4 transportów. W ich skład wchodzą m.in. specjalistyczne opatrunki i bandaże, zestawy z igłami do dekompresji klatki piersiowej, koce termiczne, wszystko to co jest potrzebne na froncie” – wylicza Marcin Lerner wiceprezes Centrum Medycznego DOLMED.

 “Pogotowie ratunkowe dzieli się tym co ma, przekazujemy ambulansy w pełni sprawne, które do tej pory funkcjonowały w codziennej pracy pogotowia” – dodaje Zbigniew Mlądzki, dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

UMWD