Specjalistyczna poradnia pocovidowa w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej
Przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpocznie działalność specjalistyczna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Poradnia skierowana jest do Pacjentów, którzy przebyli zakażenie SARS-CoV-2 i borykają się ze skutkami choroby. W wielu przypadkach bowiem infekcja pozostawia uszczerbek zdrowotny, nie tylko w zakresie schorzeń fizycznych, ale także w sferze emocjonalnej. Ponadto, w jeleniogórskiej placówce ukończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Inwestycja o wartości ponad 700 tys. zł, zrealizowana w ramach wsparcia samorządu województwa dla jednostek medycznych w czasie pandemii, obejmowała prace remontowe i zwiększenie powierzchni poczekalni dla pacjentów.
“- Poradnia dedykowana pacjentom po chorobie COVID-19 w obecnej sytuacji epidemicznej jest niezbędna. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do intensyfikacji chorób, z którymi już boryka się organizm. Stąd, w trosce o zdrowie Pacjentów, uruchomiliśmy specjalistyczną poradnię, w której pod okiem lekarzy specjalistów, rehabilitantów, dietetyka i psychologa możliwe będzie rozpoznanie powikłań i wdrożenie odpowiedniego leczenia – mówi Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej i dodaje: Dodatkowo będziemy również kierować naszych pacjentów do jednostki zamiejscowej „Wysoka Łąka” w Kowarach, gdzie prowadzone będą stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmunologicznej dla pacjentów po COVID-19.“
W ramach nowo utworzonej Poradni Opieki nad Pacjentem po COVID-19 realizowane będą kompleksowe badania pozwalające ocenić stan zdrowia. Będą to m.in. badanie RTG klatki piersiowej w 3, 6 i 12 miesiącu po przechorowaniu lub ewentualne badanie tomografem komputerowym i badanie saturacji w spoczynku. Realizowany będzie również test wysiłkowy, w którym pacjent będzie musiał wejść po schodach na piętro – podczas badania mierzony zostanie czas oraz saturacja przed i po badaniu. Ponadto, na liście badań znajdzie się też spirometria FVC oraz FEV1. Po przebytym zakażeniu koronawirusem wiele osób boryka się również z problemami natury emocjonalnej, stąd w ramach poradni odbywać się będą konsultacje z psychologiem oraz test Becka pozwalający na diagnozę zaburzeń depresyjnych.
W jeleniogórskim Szpitalu dobiegła końca również rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Inwestycja o wartości 701 tys. zł. łącznie z dokumentacją projektową, realizowana była od września 2020 roku w ramach projektu partnerskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pod nazwą: „Poprawa dostępności i podniesienie jakości świadczeń zdrowotnych na rzecz ograniczenia zachorowalności mieszkańców regionu w związku z pojawieniem się COVID-19” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
W ramach prac remontowych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym m.in. zwiększono powierzchnię poczekalni, co pozwoli na zapewnienie Pacjentom bardziej komfortowych warunków oczekiwania na przyjęcie oraz zachowanie większego dystansu społecznego w związku z panującą sytuacją epidemiczną.
O Nas
W świecie zdominowanym przez ruchome obrazy, umiejętne opowiedzenie historii to klucz do sukcesu. Zrozumienie potrzeb widza, odpowiedni dobór medium oraz kreatywny proces produkcyjny pozwala nam osiągać zamierzone cele.