Sukces Zofii Tuły w Extreme Slalomie

0
1163

Niedawno cały kajakowy świat obiegła wiadomość o wprowadzeniu do programu letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, w 2024 roku nowej odmiany kajakarstwa górskiego, czyli tzw. Extreme Slalomu. Dyscyplina ta polega na wyścigach w grupach 4 kajakarzy po wyznaczonej trasie po torze kajakarstwa górskiego. Jest do dyscyplina kontaktowa, gdyż w czasie zmagań kajakarze rywalizują ze sobą w tym samym czasie, na tej samej trasie. Dwóch najszybszych zawodników, którzy spłynął bezbłędnie trasę awansuje do następnej rundy. 

Zofia Tuła i Tomasz wygrywali zmagania w tej dyscyplinie w Polsce, jak i brali udział w zawodach zagranicznych w tej formule wyścigów. Zofia Tuła zwyciężyła w Kajak Crossie podczas Natural Games we Francji, poza tym triumfowała w Devils Extreme Race, gdzie Kajak Cross był jedną z dyscyplin wchodzących do punktacji.

Gdy tylko udało się pogodzić kalendarz startów we freestyle’u kajakowym z terminem Mistrzostw Polski w Extreme Slalomie nie mogło na nich zabraknąć Zosi i Tomka. Mistrzostwa rozegrano na torze kajakarstwa górskiego „Kolna” w Krakowie w niedzielę 8 sierpnia. Szyki organizatorom imprezy starała się pokrzyżować pogoda, gdyż z powodu intensywnych opadów deszczu w regionie i co za tym idzie podwyższonego stanu Wisły dolna część toru zniknęła pod wodą. Na szczęście woda opadła w niedzielę na tyle, że udało się rozegrać zawody. 

Zofia Tuła podczas wyścigu finałowego w konkurencji kobiet na zmianę z Aleksandrą Stach zmieniały się na pozycji liderki. Raz na prowadzenie wysuwała się Zosia, raz nasza olimpijka z Tokio. Po bardzo zaciętej rywalizacji, która obfitowała w zwroty akcji, jako pierwsza linię mety przecięła Aleksandra Stach, Zofia Tuła przepłynęła tuż za Nią i tym samym w swoim debiucie w Mistrzostwach Polski w Extreme Slalomie wywalczyła srebro oraz tytuł Wice Mistrzyni naszego Kraju. Tym samym Zosia dostała się do Kadry Narodowej w Extreme Slalomie i może wystartować w zbliżających się Mistrzostwa Świata, które odbędą się między 21 a 26 września na torze kajakarstwa górskiego w Cunovie pod Bratysławą.

„Bardzo cieszę się z osiągniecia Zosi i jestem z niej bardzo dumny. Co do mojego startu, to moja taktyka się posypała na trasie zaraz po pierwszym,  nie do końca dobrym napłynięciu na bramkę podjazdową.Teraz całą swoja uwagę przekierowuję z powrotem na freestyle kajakowy na Otwarte Mistrzostwa Czech, czyli Freestyle Fest, potem na Graz Freestyle 2021 i oczywiście na zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy”– podsumował Tomasz Czaplicki.