„Święta Wielkanocne” – Policja apeluje o ostrożność

0
279

Z okazji zbliżających się Świat Wielkiej Nocy, jeleniogórscy policjanci składają wszystkim mieszkańcom naszego regionu i gościom, serdeczne życzenia pogodnych i spokojnych Świąt, spełniania marzeń i pogody ducha. Jednocześnie przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Od 7 do 11 kwietnia br. jeleniogórscy policjanci prowadzić będą działania prewencyjne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu oraz turystom, którzy w tych dniach odwiedzą ziemię jeleniogórską. Celem tych działań jest zminimalizowanie skutków i ograniczenie ilości zdarzeń drogowych.

Funkcjonariusze, którzy będą pełnić służbę w tych dniach będą eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących, sprawdzać czy kierowcy mają stosowne dokumenty uprawniające ich do kierowania, stan techniczny pojazdów oraz wyposażenie oraz reagować na wszelkiego rodzaju przestępstwa i wykroczenia. Ponadto będą służyć również pomocą w sytuacjach utrudnień w ruchu drogowym.

Apelujemy do wszystkich kierowców:

  • zachowajcie szczególną ostrożność, wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych,
  • zwracajcie uwagę na oznakowanie dróg i ulic – mogą wystąpić przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku,
  • parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,
  • Jeżeli piliście alkohol, nie kieruje autem. Pijani kierowcy mają na sumieniu co dziesiątą ofiarę wypadków drogowych.
  • nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”

„W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy”– apelują policjanci.

Policja jeleniogórska w tym czasie będzie skutecznie reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z tzw. ”lanym poniedziałkiem” powinna przebiegać w granicach rozsądku. Policja będzie dyscyplinować te osoby, których zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu innych. W zależności od znamion czynu policjanci będą kierować sprawy do sądu bądź wszczynać postępowania karne.

podinspektor Edyta Bagrowska