Symfoniczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Filharmonii Sudeckiej

0
459

„Muzyka – dziedzictwo, które łączy”  pod takim hasłem Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu włącza się w obchody 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbędą się one w budynku filharmonii (ul. Słowackiego 4, Wałbrzych) 10 września 2022 r. W ich programie znajdzie się wystawa dotycząca muzyki symfonicznej w Wałbrzychu oraz koncert z utworami polskich kompozytorów.

Wszystkich zainteresowanych dziedzictwem muzycznym Wałbrzycha Filharmonia Sudecka zaprasza w godzinach od 12.00 do 16.00. Wówczas to będzie można bezpłatnie obejrzeć wystawę oraz salę koncertową i wnętrza filharmonii na co dzień niedostępne dla publiczności. Koncert, jako wydarzenie towarzyszące obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa, rozpocznie się o godzinie 18.00. Udział w nim jest odpłatny, bilety można kupić w Kasie Biletowej w cenie 10 zł lub w bileterii online (filharmonia-sudecka.bilety24.pl) w cenie 11 zł.

Wystawa „Muzyka – dziedzictwo, które łączy” wpisując się w motyw przewodni tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, którym patronuje hasło „Połączeni dziedzictwem”, przedstawia ciągłość tradycji muzycznych w Wałbrzychu od XVIII wieku po współczesność, koncentrując się przede wszystkim na muzyce symfonicznej. Głównymi wątkami wystawy są: działalność Wałbrzyskiej Orkiestry Górniczej (Waldenburger Bergkapelle), twórczość kompozytorów związanych z regionem, takich jak Robert Radecke czy Bolko von Hochberg oraz powstanie Filharmonii Sudeckiej. Jest to w przeważającej części historia przedwojennego Wałbrzycha (niemieckiego Waldenburga). Niejako jej kontynuacją będzie wieczorny koncert w całości poświęcony muzyce polskiej, w ten sposób zaprezentowane zostanie dziedzictwo muzyczne w kontekście ponadnarodowym, wpisujące się w wielokulturowość Dolnego Śląska.

Podczas koncertu wykonane zostaną utwory, które publiczność w Filharmonii Sudeckiej usłyszy prawdopodobnie po raz pierwszy: Uwertura „Dwie chatki” Karola Kurpińskiego i „Pavana e Tarantella” Michała Ziółkowskiego. Nie zabraknie też znanych kompozycji Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej dyrygować będzie Sebastian Perłowski, laureat licznych międzynarodowych nagród, który poszczycić się może między innymi współpracą z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, HK Philharmonic, NOSPR, Metropolitana de Lisboa, Sevilla Symphony Orchestra czy The Hong Kong Chinese Orchestra.

Program koncertu:

  • S. Moniuszko – Uwertura fantastyczna „Bajka”
  • W. Żeleński – „Gawot” Op. 45
  • I. J. Paderewski – „Uwertura Es-dur”
  • K. Kurpiński – Uwertura „Dwie chatki”
  • M. Ziółkowski – „Pavana e Tarantella”
  • S. Moniuszko – Uwertura do opery „Halka”

Wystawa „Muzyka – dziedzictwo, które łączy” została przygotowana we współpracy z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które udostępniło reprodukcje cennych materiałów źródłowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa są międzynarodowym projektem kulturalnym realizowanym co roku z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Jego ogólnopolskim koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej informacji: www.edd.nid.pl.