Trzeźwość kierujących pod lupą policjantów

0
385

Jeleniogórscy policjanci od 20 do 22 lipca br. w regionie prowadzili działania „Trzeźwo do celu”. Funkcjonariusze przebadali łącznie 3360 kierowców, zatrzymali 15 kierujących po alkoholu, w tym dwóch rowerzystów i zatrzymali 13 uprawnień do kierowania. Nietrzeźwi rowerzyści zostali ukarani mandatami po 2500 zł. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Celem działań było wyeliminowanie z ruchu kierujących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, a co za tym idzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tę kategorię uczestników ruchu drogowego.

Podczas kontroli policjanci sprawdzali także czy kierowcy i pasażerowie stosują w czasie jazdy pasy bezpieczeństwa, urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów.

W ramach prowadzonych działań policjanci przebadali łącznie 3360 osób, zatrzymali 15 kierujących po spożyciu alkoholu, w tym 2 rowerzystów oraz zatrzymali 13 praw jazdy. Rowerzyści zatrzymani do kontroli drogowej za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami po 2500 zł.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Akcja ta ma na celu zapobieganie wypadkom drogowym oraz egzekwowanie od uczestników ruchu przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych. Pamiętać należy, że niezdyscyplinowani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych wypadków drogowych.

podinsp. Edyta Bagrowska