Tylko pięć sekund dzieliło dwie zwycięskie szkoły

0
243

Rywalizacja uczniów była tak zacięta, że sekundy decydowały o tym, która szkoła zakwalifikuje się do ogólnopolskiej olimpiady. Odpowiedzi na 25 pytań w konkursie ZUS zajęły uczniom zwycięskich drużyn tylko 6,33 i 6,38 minut.

To już IX edycja Olimpiady ZUS. Na Dolnym Śląsku do zmagań szkolnych w I etapie przystąpiło 3316 uczniów z 76 szkół. Do II etapu – wojewódzkiego przeszło już tylko 60 uczniów z 20 szkół, którzy przyjechali do Wrocławia z Bolesławca, Głogowa, Jawora, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Legnicy, Lubania, Lubina, Milicza, Oleśnicy, Oławy, Wołowa i Zgorzelca.

„Stawką było reprezentowanie naszego województwa w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”” – mówi Joanna Małolepszy z wrocławskiego ZUS, organizatorka konkursu wojewódzkiego.

„Walka o podium była zacięta. W konkursie podstawowym trzy drużyny osiągnęły ten sam najwyższy wynik 24 punktów na 25 możliwych – opowiada Małolepszy. – Czas odpowiedzi na pytania dwóch szkół był prawie identyczny, dlatego do wyłonienia finalisty z naszego województwa konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Dwie drużyny bezbłędnie odpowiedziały na pytania dogrywkowe” – dodaje.

„W sytuacji, gdy dwie lub więcej szkół dostaje taką samą ilość punktów, decydujący jest czas udzielenia odpowiedzi. Różnica między pierwszą a drugą drużyną wyniosła tylko pięć sekund stąd m.in. decyzja o tym żeby do Warszawy pojechały dwie drużyny z Dolnego Śląska” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

  • Pierwsze miejsce w konkursie na etapie wojewódzkim zajęły Karolina Rogala, Zuzanna Nowotny i Daria Dobrzeniecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno Administracyjnych we Wrocławiu.
  • Drugie miejsce Maja Frankowska, Jakub Lizurej i Marcel Sokalski z Liceum Ogólnokształcącego Nr III, im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
  • Trzecie miejsce Nikola Mongiało, Aleksandra Cejnowa i Łukasz Helfojer z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze.

W wyniku weryfikacji punktacji i czasu rozwiązań testów etapu wojewódzkiego na terenie całej Polski Komitet Główny Olimpiady przyznał zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu dziką kartę i tym samym w finale Olimpiady zobaczymy dwie pierwsze drużyny z Wrocławia.