W tym roku jeleniogórski szpital zapłaci podatek

0
596

Każda instytucja, także szpitale zobowiązana jest w świetle prawa płacić samorządowi podatek od nieruchomości. Jelenia Góra (w odróżnieniu od innych dolnośląskich samorządów) zwalniała Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej z takiej powinności uznając, iż jest to szczególna placówka służąca mieszkańcom, niezbędna dla ich bezpieczeństwa. W tym roku będzie inaczej.

“Zdecydowałem się wnieść pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej uchwałę korygującą zapisy budżetu. Nie zwolnimy z podatku (ok. 600 tys. zł) naszego Szpitala, ale za to przekażemy większą kwotę, 850 tys. zł na zakupy na sprzęt, niezbędny do leczenia przebywających tu pacjentów. To przede wszystkim dla Mieszkańców, ale także innych pacjentów i szczególnie samego Szpitala będzie istotna i konkretna pomoc. Ulga podatkowa „rozchodziła się” w ogólnych kwotach potrzeb dolnośląskiej służby zdrowia, a skoro pieniądze te pochodzą od mieszkańców Kotliny, to powinny im właśnie służyć najbardziej. Rezygnujemy z części dochodów budżetu, ale mamy wtedy pełny wpływ na kierunki wydatkowania tych pieniędzy. Samorząd jeleniogórski wspierał lecznictwo od lat, na różny sposób, w tym finansowanie programów zdrowotnych, ostatnio w okresie epidemii, finansując zakupy urządzeń i sprzętu ochrony osobistej” – informuje Prezydent Jerzy Łużniak.

Kwota 850 tys. zł będzie bardzo wymierną formą takiej pomocy. Warto dodać, że sprzęt, który pojawi się w tym roku w placówce został uzgodniony z władzami lecznicy. Dodatkowo na każdym urządzeniu będzie informacja, że został on sfinansowany z budżetu miasta.