Wernisaż wystawy: Tadeusz Różewicz w Karkonoszach

0
658

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii i prelekcję dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Zbigniewa Kulika, dotyczącą Tadeusza Różewicza. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedziele 10 październik br. o godzinie 16.00 w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Twórczość dramatyczna Tadeusza Różewicza krąży wokół tej samej tematyki co jego poezja. I – podobnie jak twórczość poetycka – jest nowatorska pod względem formy. Tu również dochodzi do zerwania z tradycją literacką i pogwałceniem konwencji. Dramaty Różewicza mają otwartą kompozycję, łączą patos, realizm i śmieszność, kreują nowy typ bohatera, który jest raczej antybohaterem.

Do najbardziej znanych dzieł dramatycznych Różewicza należą: „Kartoteka”, „Grupa Laokona”, „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”, „Śmieszny staruszek”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Akt przerywany”, „Na czworakach”, „Białe małżeństwo”. Większość z nich powstała w latach 60. Różewicz jest też autorem esejów, opowiadań i reportaży.

Teraz o samym autorze wernisażu…

Zbigniew Kulik to fotografik, urodzony w Jeleniej Górze-Cieplicach, mieszka w Karpaczu. Fotografuje głównie Karkonosze, region jeleniogórski i Dolny Śląsk: krajobraz, obiekty turystyczne i zabytki oraz ludzi. Ostatnio także i inne regiony europejskie.